Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lip 03, 2013 22:04 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt mar 22, 2013 12:55
Posty: 260
Są informacje, że ma być nawierzchnią utwardzoną, że to ciąg poruszania się pieszych. Ale po czym oficjalnie poznać chodnik?

Zresztą:

Ustawa z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
(...)
9) chodnik - część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych;

Ale po czym mam poznać, że jest przeznaczona do ruchu pieszych? Ma mieć namalowanego chłopka co 10 metrów czy jak?

Czasami jest oznaczenie drogi dla pieszych: biała dziewczynka z białą starszą siostrą na okrągłym tle niebieskim, ale to rzadkość.

_________________
Bytom Pieszy
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu fajnych ludzi! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lip 03, 2013 22:17 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
Po tym, że parkują tam samochody. :lol: :lol: :lol:

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lip 03, 2013 22:27 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt mar 22, 2013 12:55
Posty: 260
Monty B. Ike napisał(a):
Po tym, że parkują tam samochody. :lol: :lol: :lol:

Filmy Barei śmieszą mnie i tak, ale akurat ich motyw przewodni - polska prowizorka - mnie denerwuje. Bylejakość trz'a poprawiać z podkulonym ogonem a nie śmiać się z niej! Część parkingów oficjalnie jest zaplanowana tak, że parkuje się w połowie na wyższym chodniku. Abstrahując od pieszych, to takie parkowanie jest szkodliwe dla kół i zawieszenia, i już na pierwszy rzut oka wygląda pokracznie, jakby ktoś stracił panowanie nad kierownicą i wjechał w chodnik.

_________________
Bytom Pieszy
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu fajnych ludzi! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 04, 2013 13:14 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Tak, zgadzam się. W Polsce mamy problem z rozpoznaniem chodnika. Jednak moim zdaniem wynika to z faktu, że poprzez liczne prosamochodowe zmiany przepisów, m.in. dopuszczenie parkowania na chodniku rozmyta została definicja jezdni, czy tez nieco szerzej - powierzchni przeznaczonej do ruchu i postoju pojazdów. Ostatecznie bowiem należy stwierdzić, ze aksjologicznie przepisy o ruchu drogowym są wyjątkiem od ogólnych zwyczajowych zasad ruchu pieszego po Ziemi. Niestety obecnie w Polsce mamy sytuację taką, że zaczyna się regulować ruch pieszy (dominujący w przyrodzie), zamiast samochodowego - wyjątkowego w przyrodzie (vide przepisy o kamizelkach). Ogon macha psem?

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 08, 2013 19:57 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt mar 22, 2013 12:55
Posty: 260
Wojtek napisał(a):
Tak, zgadzam się. W Polsce mamy problem z rozpoznaniem chodnika. Jednak moim zdaniem wynika to z faktu, że poprzez liczne prosamochodowe zmiany przepisów, m.in. dopuszczenie parkowania na chodniku rozmyta została definicja jezdni, czy tez nieco szerzej - powierzchni przeznaczonej do ruchu i postoju pojazdów. Ostatecznie bowiem należy stwierdzić, ze aksjologicznie przepisy o ruchu drogowym są wyjątkiem od ogólnych zwyczajowych zasad ruchu pieszego po Ziemi. Niestety obecnie w Polsce mamy sytuację taką, że zaczyna się regulować ruch pieszy (dominujący w przyrodzie), zamiast samochodowego - wyjątkowego w przyrodzie (vide przepisy o kamizelkach). Ogon macha psem?


No tak.

Ja po latach kupuję rower i będę jeździć chodnikiem. Między centrum miasta a osiedlami dawniej przedmiejskimi, po wojnie zabudowanymi blokami była kilkukilometrowa ciągłość zabudowy, ale ze względu na eksploatację górniczą po zabudowie zostały może cztery domy, spory kościół, cmentarz no i chodnik. bardzo rzadko na tym chodniku pojawiają się ludzie (bo to kawał jednak drogi nim iść przez pustkowia) a jezdnia obok - choć w granicach miasta, więc z ograniczeniem do 50km/h - traktowana jest przez kierowców jako droga wylotowa; jest poszerzona, no i - jak wcześniej wspomniałem - przez puste tereny; jeżdżą tam 70km/h a policja u nas jest raczej wyrozumiała. Tak więc po jezdni rowerem jeździć strach - tym bardziej, że w efekcie eksploatacji górniczej teren ma zwiększoną różnicę poziomów, a pod górę cisnąć - to na rowerze spowalnia człowieka, czym naraża się kierowcom.

Jak tak czytam przepisy, to chyba właściwie mogę kwestionować, że ten chodnik jest chodnikiem; bez tego grozi mi mandat za jazdę po nim.

_________________
Bytom Pieszy
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu fajnych ludzi! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N cze 14, 2015 20:35 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Traktując tytułowe pytanie nieco bardziej przewrotnie - w Szczecinie pokazali co by było, gdyby jezdnia była projektowana i traktowana analogicznie do chodnika...

https://www.facebook.com/rzecznikpieszy ... =1&theater

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N cze 21, 2015 17:10 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt lut 19, 2010 14:05
Posty: 694
Lokalizacja: Warszawa, daleko za Wawrem
Może to nie definiuje stricte chodnika, ale w niektórych krajach krawężnik oddziela przestrzeń zmotoryzowaną od reszty. Przekroczyć go można jedynie tam, gdzie jest obniżony - wjazdy (kierowcy) i przejścia (piesi).

_________________
Ważne jest dokąd zmierzamy, a nie jak szybko.

"... we humans tend to screw up everything that's good enough as it is...or everything that we're attracted to, we love to go and defile it." - Chris Cornell


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL