Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 17:15 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Pn lut 12, 2007 22:27
Posty: 1062
Lokalizacja: Legionowo
Jutro, czyli w czwartek, 17 czerwca 2010 o godzinie 19:00 w siedzibie redakcji gazety wyborczej przy ul. Czerskiej 8/10 ma się odbyć spotkanie dotyczące planów przebudowy Pl. Trzech Krzyży. Niestety nakłada się na termin spotkania przedmasowego...

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95 ... iami_.html

gazeta napisał(a):
Przebudowa placu Trzech Krzyży - a co z magnoliami?

Dariusz Bartoszewicz

Plac Trzech Krzyży zostanie przebudowany. Przybędzie miejsca dla pieszych. Samochody mają jeździć wokół placu jak po rondzie. A co z zielenią i drzewem magnolii, które tak pięknie kwitnie na wiosnę?

Obrazek
fot. Jerzy Gumowski/Agencja Gazeta
Magnolia od lat jest w kwietniu wielką ozdobą pl. Trzech Krzyży

Jakiego pl. Trzech Krzyży chcemy? Co zrobić z ruchem samochodów? Ile miejsca oddać tylko dla pieszych? Czy powiększać ogródki kawiarniane - i gdzie? Porozmawiamy o tym w czasie debaty w "Gazecie", która odbędzie się już jutro o godz. 19 przy ul. Czerskiej 8/10.

Ponad tydzień temu ratusz rozstrzygnął konkurs na koncepcję przebudowy pl. Trzech Krzyży. Werdykt nie wzbudził entuzjazmu części mieszkańców, którzy spodziewali się bardziej radykalnej zmiany - budowy parkingu podziemnego i zgrupowania wszystkich jezdni po jednej stronie, np. tu gdzie parking przed Ministerstwem Gospodarki. Dlaczego lepszy jest wariant placu-ronda? O tym powie Marek Mikos, dyrektor miejskiego biura architektury i planowania przestrzennego oraz prof. Wojciech Suchorzewski, ekspert ds. komunikacji i członek konkursowego jury.

Swój projekt przedstawi Janusz Klikowicz, zdobywca pierwszej nagrody, który uważa że na tym placu najważniejszy jest kościół św. Aleksandra. Marzy mu się monumentalne założenie jak w Rzymie albo Paryżu. W jego pracy na wielkiej wyspie wyłożonej granitem ma królować sacrum, którego granice wyznaczy szpaler strzyżonych drzew. Jego zdaniem powinny to być kasztanowce, ratusz nie wyklucza platanów, które świetnie przyjmują się w Warszawie.

Czytelnicy "Gazety" telefonują i pytają: - A co z piękną, wielką i starą magnolią, która rośnie przy przystanku autobusowym w stronę ronda de Gaulle'a? Boimy się, że zniknie. Na wizualizacjach jej nie widać.

Architekt Klikowicz uspokaja: - Na pewno pod topór nie pójdzie. Ale teraz nie powiem, co się z nią stanie. Mam pomysł, który zdradzę dopiero w czasie debaty.

O pracy nagrodzoną drugą nagrodą opowiedzą architekci dr Krzysztof Domaradzki i Marek Sawicki z pracowni Dawos. Będą przekonywać, że ich pomysł z rozbudowanym placem klubowo-kawiarnianym w rejonie Szparki, Szpilki i Szpulki z atrakcjami wodnymi, zielenią i fontannami przed kościołem św. Aleksandra jest bardziej atrakcyjny dla mieszkańców. W projekcie Dawosu widać dużo drzew w różnych częściach placu: przed Ministerstwem Gospodarki, wzdłuż biurowca ING, Instytutu Głuchoniemych i Sheratona. - U nas drzewa są tylko uzupełnieniem pierzei placu, przy których ma się toczyć życie. A magnolia? Da się ją chyba uratować albo trzeba będzie posadzić inną. To już znak miejsca. Nie można jednak podporządkowywać całej koncepcji placu jednej magnolii - uważa dr Domaradzki.

_________________
http://www.legionowo.masa.waw.pl
http://www.bialoleka.masa.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 20:52 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
Doma$radzki z Davos? Po Krakowskim Przedmieściu odebrał bym mu prawo do wykonywania zawodu.
"Rower jadący ścieżką rowerową jest niebezpieczny dla idących nią osób, bo podjeżdża po cichu" -- to właśnie ON rzekł. (a później rower bije i molestuje :wink: )

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 21:05 
Offline
Greenpisarz

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 22:44
Posty: 630
Lokalizacja: Wawa/Praga Północ
Monty B. Ike napisał(a):
Doma$radzki z Davos? Po Krakowskim Przedmieściu odebrał bym mu prawo do wykonywania zawodu.
"Rower jadący ścieżką rowerową jest niebezpieczny dla idących nią osób, bo podjeżdża po cichu" -- to właśnie ON rzekł. (a później rower bije i molestuje :wink: )


Bez przesady, jak na Warszawę, Krakowskie jest wyjątkowo przyjazne dla rowerzystów - prawie nie ma ruchu i samochody jeżdżą powoli, osobna DDR wydaje mi się zupełnie niepotrzebna...
Inną rzecz jest jego złota myśl :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 22:34 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Pn lut 12, 2007 22:27
Posty: 1062
Lokalizacja: Legionowo
jacor napisał(a):
Monty B. Ike napisał(a):
Doma$radzki z Davos? Po Krakowskim Przedmieściu odebrał bym mu prawo do wykonywania zawodu.
"Rower jadący ścieżką rowerową jest niebezpieczny dla idących nią osób, bo podjeżdża po cichu" -- to właśnie ON rzekł. (a później rower bije i molestuje :wink: )


Bez przesady, jak na Warszawę, Krakowskie jest wyjątkowo przyjazne dla rowerzystów - prawie nie ma ruchu i samochody jeżdżą powoli, osobna DDR wydaje mi się zupełnie niepotrzebna...
Inną rzecz jest jego złota myśl :-)


No właśnie, jak na Warszawę, ale to jest sztuczne obniżanie poprzeczki.

Podziekować temu Panu należy za ślepe zakończenia ulic dochodzących do krakowskiego przedmieścia, które powinny być przejezdne dla rowerzystów, a nie są.

Osobiście natomiast podziękowałbym za ściek przykrawężnikowy pomiędzy jezdnią a zatoką przystanku za skwerem Hoovera, w który wpadłem zimą przednim kołem, przez co wykonałem efektowny ślizg na boku pod tył stojącego na przystanku autobusu.

Panu Domaradzkiemu należałoby nie tylko odebrać uprawnienia, ale dać kilka (kilkanaście, a jeśli by to nie wystarczyło, to nawet kilkadziesiąt) wiader z wodą w celu uzupełnienia drogą empiryczną braków wiedzy na temat mechaniki płynu, jakim jest woda :twisted:

_________________
http://www.legionowo.masa.waw.pl
http://www.bialoleka.masa.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 12:41 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 13:11
Posty: 1024
Lokalizacja: Warszawa
Za ten ściek to wszyscy dziękują. I niepełnosprawni, i matki z wózkami, i nawet kierowcy, którzy mają go w poprzek skrzyżowania z Karową czy Królewską.

_________________
Pozdrawiam rowerowo - Rafał 'Raffi' Muszczynko
__________________________________________________
Jeździć możesz powoli, ale myśleć musisz szybko ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lis 11, 2014 8:14 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Jak zapewne już wiecie, z planów przebudowy placu Trzech Krzyży pozostała tzw. estetyzacja, choć tym razem bez donic:

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... mont_.html

Jednocześnie jest to dość ważne miejsce rowerowo - leży w ciągu Traktu Królewskiego, któremu chyba najmniej brakuje, by wytworzyć spójną trasę rowerową N-S przez centrum. Nie za bardzo uśmiecha mi się czekanie kolejne 20 lat na parking podziemny, który przecież i tak nie powstanie, bo właściciele samochodów kompletnie nie ogarniają, że za parkowanie się płaci. Stąd pomysł na estetyzację estetyzacji, czyli pasy rowerowe, eliminację paru problemów z bezpieczeństwem i być może także dodatkową przestrzeń na ogródki kawiarniane, z minimalizacją ingerencji w sygnalizację. Wstępnie wyobrażam to sobie jakoś tak:

Obrazek

Większy rysunek:
http://wrzutnia.zm.org.pl/pub/projekty/ ... krzyzy.jpg

Opinie, uwagi, lepsze pomysły?

Celowałbym w przyszłoroczny budżet partycypacyjny, ale niewykluczone, że można to przeprowadzić jakimś innym trybem.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lis 11, 2014 11:06 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 20:06
Posty: 10
Jako prawie codzienny użytkownik rowerowy Placu i okolic bardzo mi się podoba propozycja zorganizowania tej mocno wyasfaltowanej przestrzeni, tam jakiekolwiek rozwiązania rowerowe w jezdni (uspokajające ruch) są bardzo potrzebne. Ja osobiście najczęściej wjeżdżam na Plac od strony Wiejskiej i nie jest to proste, więc te wyspy dzielące to super pomysł. Brakuje mi tylko rozwiązania skrętów w lewo (jadąc od południa), tak żeby dostać się do Brackiej i dalej do Nowogrodzkiej. No i brakuje, ale to już poza Placem możliwości jazdy dwukierunkowej na Hożej, Żurawiej, Wiejskiej czy na Wilczej.
Mam pytanie dodatkowe, jak będą zorganizowane pasy rowerowe na odcinku NŚ-Jerozolimskie, w sensie czy obecne 4 pasy zostaną zawężone, czy zostaną tylko 2 pasy dla pojazdów + pasy rowerowe? i kiedy ewentualnie będą realizowane?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lis 13, 2014 16:22 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Brownie napisał(a):
Jako prawie codzienny użytkownik rowerowy Placu i okolic bardzo mi się podoba propozycja zorganizowania tej mocno wyasfaltowanej przestrzeni, tam jakiekolwiek rozwiązania rowerowe w jezdni (uspokajające ruch) są bardzo potrzebne. Ja osobiście najczęściej wjeżdżam na Plac od strony Wiejskiej i nie jest to proste, więc te wyspy dzielące to super pomysł. Brakuje mi tylko rozwiązania skrętów w lewo (jadąc od południa), tak żeby dostać się do Brackiej i dalej do Nowogrodzkiej.


Powinno być _trochę_ łatwiej, ze względu na wydłużenie odcinka przeplatania i ograniczenie powierzchni "lotniska". Pewnie dobrze byłoby zrobić śluzę do skrętu na dwa na wlocie Książecej dla rowerzystów mniej pewnie czujących się w ruchu ogólnym, ale na razie jeszcze Warszawa czeka ze śluzami wierząc w zmianę rozporządzeń.

Cytuj:
Mam pytanie dodatkowe, jak będą zorganizowane pasy rowerowe na odcinku NŚ-Jerozolimskie, w sensie czy obecne 4 pasy zostaną zawężone, czy zostaną tylko 2 pasy dla pojazdów + pasy rowerowe? i kiedy ewentualnie będą realizowane?


O ile mi wiadomo, nie ma jeszcze żadnego konkretu, dzielnica czeka z projektowaniem na początek 2015 r. Opis z projektu złożonego do budżetu jest na stronie:

http://budzet.zm.org.pl/?a=bp-142-nowy_swiat

Realizacja powinna się teoretycznie zamknąć w 2015 r., ale myślę że bez opóźnień się nie obejdzie.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 14, 2014 3:04 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz cze 05, 2014 10:47
Posty: 178
Olek, ale projekt Maćka Folty obcięto o plac, jest sens to zgłaszać w tym kontekście?

Łatwiej chyba byłoby trochę pl. Bankowy z Andersa czy pl. Teatralny, choć wszędzie zmiany są potrzebne.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 14, 2014 7:32 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
mikeleg napisał(a):
Olek, ale projekt Maćka Folty obcięto o plac, jest sens to zgłaszać w tym kontekście?


Opis projektu Maćka był dość lakoniczny, strzelam że po prostu opiniującemu nie chciało się myśleć jak to rozwiązać. Sam się zdziwiłem jak odkryłem, że "skośna" jezdnia w NW części placu ma 8,5 m szerokości i można zrobić tam pas rowerowy bez żadnego bólu, bo wcześniej uważałem to za największy problem. Pisałem wyżej, dlaczego uważam akurat plac Trzech Krzyży za ważny. Choć sam jeżdżę częściej przez plac Teatralny i Bankowy i może tam też coś narysuję.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL