Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr gru 14, 2011 9:46 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz lut 01, 2007 20:03
Posty: 371
Lokalizacja: Służew
http://www.rp.pl/artykul/10,769432-Glos ... chany.html

Miejscy urzędnicy nie mogli rozstrzygnąć sporu o przyszłość ulicy. Odwołali się więc do sądu złożonego z mieszkańców

Samorządy chcą, by obywatele mieli większy udział w sprawowaniu władzy. Poznański, nie mogąc poradzić sobie z trwającym od kilku lat patem w sprawie przejezdności pewnej ulicy, zwrócił się do mieszkańców o rozstrzygnięcie tej sprawy.

Chodzi o fragment położonej na obrzeżach miasta ulicy Umultowskiej. Część mieszkańców się domaga, by wyłączono ją z ruchu, część walczy o jej przejezdność. – Liczba głosów w radzie osiedla rozłożyła się po równo – wspomina Rafał Sobczak, przewodniczący rady. – Miejska Pracownia Urbanistyczna to przychylała się do jednej opinii, to do drugiej, a planu zagospodarowania przestrzennego wciąż nie mamy.

Wreszcie miasto zdecydowało się na sąd obywatelski. – Zleciliśmy zewnętrznej firmie zajmującej się m.in. konsultacjami społecznymi, by wybrała 15 niezaangażowanych w spór mieszkańców z różnych dzielnic Poznania. Wysłuchają argumentów każdej ze stron i wydadzą werdykt – wyjaśnia Anna Szpytko, rzecznik prezydenta miasta. Wśród sędziów znaleźli się emerytka, taksówkarz, krawcowa. Każdy dostanie po 150 zł. Łączny koszt projektu wynosi 11 tys. zł. – Decyzja sądu nie stanie się wiążąca dla prezydenta, planistów czy radnych. Niemniej będzie stanowiła niezwykle istotną podpowiedź – podkreśla Szpytko.

Sądy obywatelskie od lat funkcjonują w USA i zachodniej Europie. W Hanowerze (Niemcy) np. mieszkańcy w ten sposób wypowiedzieli się w sprawie reformy systemu transportu miejskiego. W Polsce to nowość. – Rozwiązanie to podpatrzyliśmy we Francji. Nie słyszałam, aby sięgnął po nie którykolwiek z polskich samorządów – zaznacza Szpytko.

Urzędnicy tłumaczą, że sprawę Umultowskiej traktują jak test. – Jeśli rozwiązanie okaże się skuteczne, pewnie będzie się po nie sięgać w przyszłości – zapowiada Szpytko. – Sądzimy, że tą drogą mogą pójść inne samorządy.

Czy tak się stanie? – Nigdy nie odwoływaliśmy się do instytucji sądu obywatelskiego – przyznaje Bartosz Milarczyk, rzecznik prezydenta Warszawy. – W sprawach konfliktowych lepiej stawiać na zawodowego mediatora. Mediacja niesie ze sobą bardziej pozytywny wydźwięk niż sąd – uważa. Pomysł podoba się Andrzejowi Porawskiemu ze Związku Miast Polskich. – Ale wątpię, by samorządy masowo sięgały po to rozwiązanie. W wielu miejscach nadal pokutuje przeświadczenie, że urzędnik wie lepiej.

Sąd obywatelski zdecydował wczoraj, że ulica Umultowska powinna zostać zamknięta dla ruchu.


Rzeczpospolita

-----------------
Podekscytowanych uspokajam - to w POZNANIU.

_________________
Walcz o połaczenie rowerowe Ursynowa i Służewca:
http://www.facebook.com/RoweremNaSluzewiec
pisz wnioski do Burmistrza: burmistrz@mokotow.waw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lut 01, 2012 18:34 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Wątek dobrałem może trochę przewrotnie, ale sądzę że jest zrozumiałe, dlaczego ;)

http://www.rp.pl/artykul/163441,799924- ... tycje.html

Cytuj:
Nie każda organizacja zablokuje inwestycję
Magdalena Kozmana 30-01-2012, ostatnia aktualizacja 30-01-2012 07:18

Resort środowiska zamierza zawęzić definicję organizacji ekologicznych, które mogą brać udział w postępowaniach dotyczących decyzji środowiskowych

Główna Dyrekcja Ochrony Środowiska pracuje nad zmianą ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Ma ona na celu usprawnienie procesu inwestycji.

Obecnie art. 44 ustawy przewiduje uczestnictwo każdej organizacji ekologicznej w każdym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, jeżeli tylko przedmiotem jej działalności statutowej jest działalność ekologiczna.

– Doszliśmy do przekonania, że konieczne są dodatkowe warunki dla organizacji. Chodzi o obowiązek istnienia co najmniej rok przed wszczęciem postępowania w tej sprawie. Ma to zapobiec blokadom inwestycji przez powstające ad hoc organizacje, które mają na celu tylko blokadę – mówi Piotr Otawski, zastępca głównego dyrektora ochrony środowiska.

Przydatne jest także orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE. – Od 2008 r., kiedy Polska wprowadziła ustawę, były dwa orzeczenia ETS, które rzuciły trochę światła na to, jak należy interpretować zapisy dotyczące udziału społeczeństwa w decyzjach środowiskowych – przypomina Otawski. – Kolejne sprawy toczą się przed Trybunałem w Luksemburgu i będziemy je śledzić – dodaje.

Jego zdaniem nowela wyeliminuje patologię z obecnego systemu.

Agnieszka Mickoś-Banasik, radca prawny z kancelarii Grynhoff Woźny Wspólnicy, zwraca uwagę, że teraz w trakcie postępowania wymagającego udziału społeczeństwa można powołać stowarzyszenie zwykłe, składające się z co najmniej trzech członków, które aktywnie może włączyć się do prowadzonego postępowania na każdym jego etapie, korzystając przy tym z uprawnień strony. W rezultacie taka aktywność niejednokrotnie powoduje utrudnienia, a nawet blokadę postępowania.

– Przykładowo, z inicjatywy podmiotów konkurujących pomiędzy sobą na danym rynku, tworzy się stowarzyszenia, które – powołując się na prowadzenie działalności ekologicznej – utrudniają realizację np. procesu inwestycyjnego zainicjowanego z wniosku konkurenta – opisuje Agnieszka Mickoś–Banasik.

Jej zdaniem przy okazji nowelizacji ustawy warto zastanowić się również nad propozycją dalszych ograniczeń. Chodziłoby np. o przyznanie uprawnienia do udziału w postępowaniach wyłącznie tym organizacjom, które zostały zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

– Musimy mieścić się w granicach prawa wspólnotowego. Niezależnie od tego, jakie będziemy starali się wprowadzić ograniczenia, zawsze ktoś będzie spełniał wszystkie kryteria – zaznacza Piotr Otawski.

Rzeczpospolita

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lut 02, 2012 16:26 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Trochę podobnie jest w Niemczech, a tam to jest nawet dalej posunięte, bo mogą odwoływać się jedynie organizacje mające status trochę podobny do OPP, ale jedynie w sprawach środowiskowych (muszą się dodatkowo rejestrować w landzie, albo ministerstwie środowiska). niemieckie organizacje próbują z tym walczyć na podstawie Aarchus i prawa unijnego, ale do tej pory tego nie udało im się ruszyć. Pod tym względem zaproponowana powyżej regulacja jest nadal bardziej miękka, niż ta niemiecka.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 01, 2013 19:16 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Raz jeszcze nieco zmieniam przebieg wątku, ale całkiem ciekawa informacja pojawiła się na stronie Centrum Komunikacji Społecznej:

http://konsultacje.um.warszawa.pl/przed ... y-lokalnej

Cytuj:
Co to jest inicjatywa lokalna?
Art. 2 pkt 4. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dodany nowelizacją z 2010 roku) definiuje inicjatywę lokalną jako „formę współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej”.

Jak to działa?
Jeżeli wraz z innymi mieszkańcami macie pomysł na konkretne, ważne dla Was i Waszej społeczności przedsięwzięcie, to możecie złożyć wniosek do Miasta, aby wspólnie ten pomysł zrealizować.

Kto może złożyć wniosek?
Wniosek możecie złożyć bezpośrednio jako mieszkańcy. Możecie też zrobić to za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – o ile podmioty te mają siedzibę na terenie m.st. Warszawy.
Wnioskodawcy zostali określeni w art. 19b ustawy – nie ma zatem możliwości zmiany tego w uchwale Rady Miasta.

Jakie zadania można realizować w ramach inicjatywy lokalnej?
Wnioski muszą wpisywać się w następujące obszary:
- budowy, rozbudowy lub remontów dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury – należy pamiętać, że obiekty te muszą stanowić własność jednostek samorządu terytorialnego,
- działalności charytatywnej,
- podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego,
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
- promocji i organizacji wolontariatu,
- edukacji, oświaty i wychowania, działalności w sferze kultury fizycznej i turystyki,
- ochrony przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach,
- porządku i bezpieczeństwa publicznego.

(...)

Jaki może być wkład mieszkańców w realizację inicjatywy?
Wkład mieszkańców (jako wnioskodawców) może polegać na pracy społecznej, na świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych (zgodnie z art. 19e ustawy).

Jaki może być wkład Miasta w realizację inicjatywy?
Miasto nie przekazuje mieszkańcom dotacji na inicjatywę lokalną, może natomiast wspierać realizację zadania w sposób organizacyjny lub rzeczowy (w tym również np. zakup usług).

(...)


Może to jest pomysł na korygowanie przeoczeń urzędników odnośnie infrastruktury rowerowej przy okazji remontów - w trybie inicjatywy lokalnej mogła powstać np. ścieżka na Świętokrzyskiej :)

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 01, 2013 22:17 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So sty 19, 2008 18:33
Posty: 460
Lokalizacja: Żoliborz
Ta nowa platforma Konsultacji Społecznych Warszawy jest w ogóle zaskakująco udana - można bardzo szybko i łatwo wyrazić swoje zdanie, w dodatku inni mogą lajkować. :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 08, 2015 19:07 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Właśnie zauważyłem, że jest też krajowa platforma konsultacyjna:

http://www.konsultacje.gov.pl/

Aktualnie są na niej Narodowy Program Gospodarki Niskoemisyjnej i Polityka Energetyczna Polski.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL