Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt sie 22, 2008 17:01 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz maja 29, 2008 9:46
Posty: 307
Lokalizacja: Ursus
Od niedawna zacząłem pracę w nowiutkim biurowcu na Służewcu Przemysłowym. Jak wygląda obecnie ta okolica - każdy na tym forum pewnie wie (choćby >>>).

W piwnicach owego biurowca znajduje się dwukondygnacyjny parking. Miejsc samochodowych jest tam od cholery, o rowerach niestety nikt nie pomyślał :(
Ci nieliczni, którzy dojeżdżają do pracy rowerem, przypinają go "na dziko" po kątach parkingu do wystających rur, instalacji itp. Ochrona na szczęście na razie się nie czepia, ale w każdej chwili może to zacząć komuś przeszkadzać.
A wystarczyło zrezygnować z kilku miejsc pod samochody i zrobić tam piękny parking na kilkadziesiąt rowerów. Dlatego chciałbym się Was zapytać - czy istnieją jakieś przepisy zobowiązujące developerów do zapewnienia rowerowych miejsc parkingowych? Czy jest to wyłącznie zależne od ich dobrej woli?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 22, 2008 18:10 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn cze 25, 2007 10:29
Posty: 245
Jak trochę popracujesz to zapewne przepchniesz bez problemu pomysł (szczególnie jak poznasz administrację albo kogoś z biura kto odpowiada za kontakt z nimi) aby stworzyć jakieś stojaki na parkingu podziemnych.

Parę lat temu jak pracowałem na etacie w jednym z takich biurowców to gdy administracja zobaczyła, że ktoś przyjeżdża na rowerze to sami zaproponowali mi kluczyk do boksu na stojaki.

Zatem mam pozytywne doświadczenia z zarządcami budynków. W sumie w jakimś tam sensie jako pracownik firmy jesteś ważnym klientem właściciela budynku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 22, 2008 19:04 
Offline
Greenpisarz

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 22:44
Posty: 630
Lokalizacja: Wawa/Praga Północ
Hubert Pollak napisał(a):
Parę lat temu jak pracowałem na etacie w jednym z takich biurowców to gdy administracja zobaczyła, że ktoś przyjeżdża na rowerze to sami zaproponowali mi kluczyk do boksu na stojaki.


Mam podobne doświadczenia - z prywatnymi można było zawsze się szybko dogadać. W jednym przypadku postawili wyrwikółki (tuż przy budce ochrony, więc ok) a w drugim przypadku było jakieś puste pomieszczenie przy wejściu, więc zrobiono tam rowerownię. Powodzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 03, 2008 19:54 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz maja 29, 2008 9:46
Posty: 307
Lokalizacja: Ursus
Cóż, jest to metoda.
Choć pewnym paradoksem jest (wiem, nie dla wszystkich widocznym niestety), że wybudowano parking na - z lekka licząc - ponad 100 samochodów, a rezygnując np. z 5 miejsc można było uzyskać kilkadziesiąt miejsc dla rowerów.

Jak rozumiem, żadnych przepisów w tym kierunku nie ma.
Czy w związku z tym widzicie (Wy = Zielone Mazowsze) sens i możliwości prawne podjęcia działań w kierunku stworzenia takich przepisów? Kompletnie nie znam uwarunkowań prawnych, ale czy np. władze Warszawy mogłyby wprowadzić wymagania pod tym kątem dla nowo projektowanych biurowców?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 04, 2008 8:18 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Tarciu napisał(a):
Jak rozumiem, żadnych przepisów w tym kierunku nie ma.
Czy w związku z tym widzicie (Wy = Zielone Mazowsze) sens i możliwości prawne podjęcia działań w kierunku stworzenia takich przepisów? Kompletnie nie znam uwarunkowań prawnych, ale czy np. władze Warszawy mogłyby wprowadzić wymagania pod tym kątem dla nowo projektowanych biurowców?


Takie przepisy już są - od 2006 roku wymóg tworzenia miejsc parkingowych dla rowerów (10% samochodowych) jest zapisany w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

Z tym, że Studium nie jest samo w sobie prawem miejscowym, ono po prostu narzuca wymogi na uchwalane plany zagospodarowania przestrzennego. Plany muszą być zgodne ze Studium, projekty z planami. Oczywiście od zaprojektowania do oddania do użytku też mija trochę czasu. Realnych efektów tego typu przepisów można się spodziewać dopiero za ok. 10 lat. Do tego czasu trzeba się po prostu dogadywać i lokalnie wywierać presje.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 04, 2008 8:20 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Przejrzyj nasze wnioski do strategii czy studium, a znajdziesz takie postulaty:
http://www.zm.org.pl/?a=strategia_rozwoju_transportu-08

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 20, 2008 23:01 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz maja 29, 2008 9:46
Posty: 307
Lokalizacja: Ursus
Wojtek napisał(a):
Przejrzyj nasze wnioski do strategii czy studium, a znajdziesz takie postulaty

Faktycznie, są, bardzo mnie to cieszy :)

Cytuj:
W Strategii brakuje zapisu uwzgledniajacego miejsca parkingowe dla rowerów. Wnioskujemy o umieszczenie
zapisu bezposrednio uzalezniajacego minimalna liczbe miejsc postojowych dla rowerów od powierzchni
uzytkowej biur, urzedów, obiektów handlowych i usługowych. Wskaznik ten powinien wynosic
2 miejsca/1000 m2 pow. uzyt.

Rzecz jasna inna kwestia, czy ta uwaga zostanie uwzględniona - ale na zdrowy rozsądek wydaje się być mało kontrowersyjna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N maja 22, 2016 9:22 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... radze.html

Cytuj:
Na Woli staną kolejne drapacze. 47-kondygnacyjny wysokościowiec o nazwie Atlas Estate Tower zapowiada przy ul. Grzybowskiej 59 pracownia Kuryłowicz & Associates. [...] W parkingu podziemnym znajdzie się aż 700 miejsc dla rowerów i tylko 126 dla samochodów.

Na miejscu zburzonego kilka lat temu socrealistycznego biurowca Mennicy do 2018 r. powstanie gmach składający się ze 130-metrowej wieży (Mennica Legacy Tower) u zbiegu Prostej i Waliców oraz niższej 36-metrowej części od strony Żelaznej. (...) W podziemnym parkingu będzie miejsce na 300 rowerów, z prysznicami i stacją napraw, a także punkty ładowania samochodów elektrycznych.


Mała rzecz, a cieszy. Ciekawe, czy stojaki będą działać na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy", czy do wykupu/wynajęcia przez poszczególnych użytkowników.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL