Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lip 29, 2008 9:42 
Offline
Greenpisarz

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 22:44
Posty: 630
Lokalizacja: Wawa/Praga Północ
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,5499912.html

Gazeta Wyborcza Stołeczna napisał(a):
Pół kilometra pasa tylko dla cyklistów
Krzysztof Śmietana
2008-07-29, ostatnia aktualizacja 2008-07-28 21:29

Pierwsze z prawdziwego zdarzenia pasy rowerowe na jezdni powstały wzdłuż Międzyparkowej i fragmentu Bonifraterskiej. Takie rozwiązanie to szansa na szybkie i niedrogie ułatwienie życia warszawskim rowerzystom


Pasy o szerokości 1,5 m ciągną się przez około pół kilometra na tyłach stadionu Polonii Warszawa. Wymalowano je na jezdni. O nowej organizacji ruchu przypominają też znaki pionowe. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Warszawie.

Niecałe dwa lata temu wyznaczono wprawdzie pas rowerowy na ul. Oboźnej, ale jest on bardzo krótki i ma nieco inną formę - pozwala jechać rowerzystom pod prąd. Na Międzyparkowej i Bonifraterskiej rowerzyści jadą w tym samym kierunku co samochody obok.


- To fajny pomysł. Mam tylko nadzieję, że samochody nie będą przekraczać ciągłej linii - powiedział Łukasz Adamczewski, który jako jeden z pierwszych testował wczoraj nowy pas na Międzyparkowej. - Po wielu bojach wreszcie udało się go wyznaczyć - cieszy się dr Andrzej Brzeziński, wykładowca Politechniki Warszawskiej i pracownik firmy Transeko. Wspólnie z nim nowy pas zaprojektowała Karolina Jesionkiewicz, która niedawno obroniła na Politechnice pracę dyplomową na temat miejskich rowerów.

Tego typu pasy rowerowe znane są w wielu miastach europejskich m.in. w Wiedniu. W Polsce powstają m.in. w Krakowie i Gdańsku. Według ekspertów w stolicy można je wyznaczać przede wszystkim na ulicach o mniejszym natężeniu ruchu i odpowiedniej szerokości. Wtedy rowerzyści będą czuć się na nich bezpiecznie. Zarząd Dróg Miejskich zapowiada, że w najbliższych miesiącach powstanie pas w al. Wojska Polskiego na Żoliborzu. Dr Brzeziński namawia też drogowców, żeby najnowszy pas na Nowym Mieście wydłużyć w kierunku Starówki. Jadąc od ul. Słomińskiego, pas urywa się na Bonifraterskiej tuż przed Muranowską. - Powinien być dociągnięty przynajmniej do ul. Świętojerskiej, gdzie kończy się ścieżka rowerowa biegnąca z Muranowa. Wtedy powstałby dłuższy ciąg dla cyklistów - proponuje Brzeziński.

- Nie mówimy nie. Odcinek Bonifraterskiej bliżej pl. Krasińskich jest jednak znacznie bardziej ruchliwy. Nie wiadomo, czy cykliści byliby tam bezpieczni - zastrzega Urszula Nelken, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Zapowiada, że urzędnicy będą się zastanawiać nad kolejnymi lokalizacjami pasów. Według czytelników "Gazety", których pytaliśmy o nie kilka miesięcy temu, najbardziej nadają się do tego ulice z jednym pasem ruchu w każdą stronę np. Koszykowa, Piękna czy Żelazna.

Pas rowerowy zamierza też wytyczyć śródmiejski Zarząd Terenów Publicznych. Pojedziemy nim od pl. Politechniki do hotelu Marriott wzdłuż ul. Noakowskiego i Emilii Plater. Wiąże się to jednak z przebudową tych ulic, która najprawdopodobniej zacznie się dopiero w przyszłym roku.



Nic nie rozumiem. Jaki był sens wyznaczenia tego pasa? Przecież ścieżka na moście gdańskim jest na dolnym poziomie a nie górnym, a ten dojazd w zasadzie żadnego inne celu podróży nie obsługuje...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 29, 2008 10:50 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn cze 25, 2007 10:29
Posty: 245
Uważam, że to super wiadomość.
Pasy takie w miastach europejskich są bardzo popularne.
Przydałyby się też na skrzyżowaniach śluzy rowerowe i w miejscach gdzie będzie problem z parkującymi samochodami na pasie - separatory.

Mi takie pasy się marzy na Dobrej od Zajęczej do Mariensztatu.
Dobra na tym odcinku jest wystarczająco szeroka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 29, 2008 11:34 
Offline
Greenpisarz

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 22:44
Posty: 630
Lokalizacja: Wawa/Praga Północ
Nie wiem czy jest sens wyznaczania pasów, tam gdzie praktycznie nie będą używane - jeśli ktoś jedzie przez most gdański to ze skrzyżowania bonifraterska/muranowska najwygodniej jest jechać - konwiktorska-zakroczymska-wenedów. A tak bez separacji i rowerzystów, kierowcy zaczną jeździć po tym pasie w końcu i wyrobią sobie złe nawyki. Obym był złym prorokiem.

Urszula Nelken ZDM napisał(a):
Nie mówimy nie. Odcinek Bonifraterskiej bliżej pl. Krasińskich jest jednak znacznie bardziej ruchliwy. Nie wiadomo, czy cykliści byliby tam bezpieczni


Aha, więc jazda normalnie po jezdni, razem z samochodami będzie bezpieczniejsza?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 30, 2008 8:21 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pt sty 05, 2007 9:27
Posty: 62
No co ty - przeciez to jest jasne - nie ma sciezki, nie wa rowerzystow - wiec sa bezpieczni w domach przed telewizorem :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 30, 2008 13:03 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Caly ciag Miedzyparkowa, Bonifraterska jest mozliwy w wersji z pasami - zwlaszcza na Bonifraterskiej (Muranowska-Pl. Krasinskich) jest tyle miejsca, ze glowa mala - tam w ogole moza zrobic wspolny buspas z dopuszczeniem rowerow (szer. ok. 4-4,5 metra). W Berlinie sa pasy rowerowe na ulicach z 3 pasami ruchu i obok parkujacych samochodow - jezdzi sie luksusowo, a ruch na pewno wiekszy niz na takiej Bonifraterskiej. O co ten ZDM sie boi? Chyba, ze za duzo rowerzystow bedzie jezdzilo.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 30, 2008 16:23 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn cze 23, 2008 17:51
Posty: 118
Lokalizacja: Stolica - zachodnie centrum
Te pasy to przełom, wreszcie coś się ruszyło i zaczyna do urzędasów docierać że można szybko, prosto i tanio ułatwić życie rowerzystom których z roku na rok coraz więcej.
Czekam z niecierpliwością na pasy na ulicach takich jak Żelazna czy Koszykowa które mają równą nawierzchnię.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 31, 2008 9:25 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Widze prawdziwy bikeway. Gratulacje dla tego, kto to przewalczyl (podobno Brzezinski). Oby tak dalej.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 31, 2008 21:43 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz wrz 06, 2007 19:35
Posty: 302
Lokalizacja: Bemowo
Ale numer, jak pierwszy raz zobaczyłem te pasy to myślałem że mi się to śni :) Ale jednak wygląda na to że nie. Poniżej krótka fotorelacja


Obrazek
Początek pasów od strony południowej

Obrazek
To już odcinek po skręcie z Bonifraterskiej w Międzyparkową

Obrazek
Niestety stan nawierzchni pozostawia nieco do życzenia

Obrazek
j.w.

Obrazek
Przy przejściu dla pieszych wszystko porządnie wyznaczone, na szczęście na tej ulicy niewiele można było spieprzyć, więc chyba dobrze że ją wybrali na początek

Obrazek
No i tu już się robi marnie - końcówka pasa przed Słomińskiego. Nie dość że nie ma połączenia ze ścieżką na moście Gdańskim, ani w drugą stronę - w stronę Ronda Babka to jeszcze właściwie żadnego logicznego oznakowania o końcu pasa

Obrazek
Teraz w drugą stronę - początek od strony północnej

Obrazek
Znaki z układem pasów są bardzo porządne

Obrazek
W tą stronę niestety też pełno dziur

Obrazek
Z tego co zauważyłem to na szczęście żadne samochody nie wjeżdżają na pasy rowerowe (no bo w sumie i po co), jak widać autobus też raczej się spoko mieści na właściwym pasie

Obrazek
Ale niestety w ciągu 10-15 minut robienia zdjęć nie zauważyłem też żadnego rowerzysty który by jechał tymi pasami, trafił się tylko ten jeden który najwyraźniej bał się jechać jezdnią, chyba po prostu musi minąć trochę czasu, żeby się ludzie przekonali do tego rozwiązania (no i trzeba ich powyznaczać więcej)

Obrazek
Tu jakiś idiota zaparkował częściowo na pasie (i to jeszcze prawie na zakręcie), na szczęście był to jedyny stojący w ten sposób, przy okazji widać tu też że na zakręcie jest całkiem sporo miejsca, samochody się spoko mieszczą na swoim pasie, nawet autobusy też

Obrazek
Zakręt od drugiej strony

Obrazek
W tą stronę pas sięga trochę dalej w stronę Muranowskiej, znak tu trochę kłamie, bo w przeciwną stronę na tej wysokości jest jeszcze pas parkingowy dla samochodów

Obrazek
Zakończenie przed Muranowską, przydałoby się jakieś porządniejsze oznakowanie (znak, strzałki na jezdni)

Podsumowując:
Plusy dodatnie :)
+ to że w ogóle w końcu te pasy są;
+ właściwa klasa ulicy do wyznaczenia pasów;
+ porządne oznakowanie (z wyjątkiem końców);
+ brak możliwości i potrzeby wjeżdżania samochodów na pas (w większości za nim jest trawnik);
+ szerokość też w porządku;

Plusy ujemne :)
- słaby stan nawierzchni (ale tym bym się specjalnie nie przejmował, ZDM ostatnio często frezuje po kolei ulice, więc pewnie na tą też przyjdzie pora, przy tej okazji organizacji ruchu się nie zmienia, w tym przypadku - na szczęście);
- brak powiązania ze ścieżkami na Moście Gdańskim, na Słomińskiego w stronę Ronda Babka i na Świętojerskiej;
- trochę odludna okolica, niewielu rowerzystów tędy jeździ;
- niewystarczające oznakowania na końcach;

Ale ogólnie to cieszę się że toto powstało i poproszę o więcej :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 01, 2008 7:27 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Od strony Muranowskiej to tez widze nie mieli koncepcji gdzie skonczyc. Nawet o skrzyzowania nie dociagneli, tylko kaza wjezdzac na parking hotelowy. Kwiatek do korzucha jest, ale orderow bym nie rozdawal.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 21, 2008 21:53 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Takimi codziennie po Berlinie jeżdzę. Raz w układzie (od prawej) pas-parkowanie-jezdnia, a drugi raz parkowanie-pas-jezdnia. I kto mówi, że parkowanie coś przeszkadza w wyznaczaniu pasów rowerowych? Pasy te niekiedy mają nawet 2-2,5 metra szerokości, tyle co pas ruchu dla samochodów - i to się generalnie przydaje już w Berlinie, bo 1,5 metra to zwykle na wyprzedzanie jest tutaj za mało. A przy skrzyżowaniach osobne pasy do skrętu w prawo (albo w lewo) i jazdy na wprost oraz osobna sygnalizacja świetlna. Jeździć nie umierać - choć nie na wszystkich ulicach jest kolorowo.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL