Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr wrz 03, 2014 10:04 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Cz lip 23, 2009 11:23
Posty: 72
Lokalizacja: Mysiadło
klemens napisał(a):
A dla mnie mrugające lampki to dowód "autocentryczności" myślenia.

Cytuj:
To jest wzięcie pod uwagę faktu, że dla bezpieczeństwa rowerzysty kardynalne znaczenie ma dostrzeżenie go zza szyby samochodu, dostrzeżenie przez kierowcę.


Może jeszcze raz powtórzę moją tezę, żeby nie odpierać dalej argumentów za lampkami migającymi w innych sytuacjach niż opisywana przeze mnie.
Używanie migających lampek na odcinku drogi rowerowej bez samochodów, np. w Lesie Kabackim, jest według mnie zafiksowaniem się rowerzysty na punkcie widzenia kierowcy samochodu.Ze będzie nas lepiej widział więc bezpieczniej dla nas. Bez zwrócenia uwagi, że taka sytuacja nie ma tam miejsca- bo praktycznie nie ma tam samochodów. I bez kpin, że czasem przejeżdża tam samochód robotników leśnych.
Nie pisałem nic o jeździe ulicą np. Puławska ( którą nieraz jadę).
Co do przypadku częstego przecinania drogi rowerowej przez wyjazdy z posesji, z mojej praktyki, największym zagrożeniem nie jest brak migającego światełka na rowerze,czy odblaskowej kamizelki, tylko fakt, że kierowca dojeżdżając do jezdni patrzy z reguły tylko w stronę z której nadjeżdżają samochody na jezdni, i jeżeli przecina po drodze DDR to nie dostrzega rowerów poruszających się z drugiej strony. Czasem też zawijasy na DDR niedaleko jezdni też są dezorientujące, bo jak patrzy to rower porusza się akurat równolegle do niego i dopiero w ostatniej chwili skręca o 90 stopni( bo wymusza to przebieg DDR wymyślony przez projektanta).
I statystyki chyba też mówią, że najwięcej wypadków jest w środku dnia przy dobrym oświetleniu, kiedy kierowcy nie zachowują ostrożności, bo przecież świetnie wszystko widać.
A jak w listopadzie jadę Puławską to często mam kamizelkę o jaskrawym kolorze z odblaskami. Przy czym wydaje mi się, że bardziej jest przydatna za dnia, niż po zmroku.Bo dobre tylne światełko jest zdaje się lepiej widoczne po zmroku niż taka kamizelka. Ale to jest tylko moje przeświadczenie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 03, 2014 11:42 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
klemens napisał(a):
A jak w listopadzie jadę Puławską to często mam kamizelkę o jaskrawym kolorze z odblaskami. Przy czym wydaje mi się, że bardziej jest przydatna za dnia, niż po zmroku.

Jeżeli kierowca nie zauważy rowerzysty w normalnym ubraniu, to w kamizelce też nie zauważy.
Znam ileś przypadków, że kierowca zachowywał się, jakby nie widział rowerzysty ubranego w kamizelkę.
Było to szerzej omawiane na tej stronie.
klemens napisał(a):
Bo dobre tylne światełko jest zdaje się lepiej widoczne po zmroku niż taka kamizelka. Ale to jest tylko moje przeświadczenie.

To tez było omawiane. Poza tym -- światło po zmroku jest obowiązkowe, kamizelka -- nie.

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz wrz 04, 2014 8:28 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Ad światełek. Myślę, że ustawa to nie jest dobre miejsce, aby regulować jasność czy częstotliwośc świecenia. Mysle, że do tego powinny być normy techniczne dla sprzedawanych urządzeń.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 09, 2014 12:19 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
Co prawda dla pieszych...
http://www.zdm.waw.pl/aktualnosci/z-odb ... k-szkolny/
Cytuj:
Z odblaskiem w nowy rok szkolny
01.09.2014
Już po raz czwarty, 1 września wręczyliśmy pierwszoklasistom szkół specjalnych kamizelki odblaskowe.
W tym roku odwiedziliśmy uczniów z Zespołu Szkół nr 65 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Elekcyjnej. Podczas apelu inauguracyjnego nowy rok szkolny, w którym udział wzięli przedstawiciele dzielnicy Wola, w tym Pani Urszula Kierzkowska, Burmistrz Dzielnicy, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Pani Grażyna Lendzion wręczyła dzieciom klas integracyjnych, które po raz pierwszy przekroczyły próg szkoły, kamizelki odblaskowe.
Coroczna akcja rozdawania kamizelek wśród najmłodszych uczniów szkół specjalnych ma przede wszystkim uświadomić dzieciom konieczność posiadania odblasku na drodze, zwłaszcza w porze zmierzchu. Zarząd Dróg Miejskich stara się sukcesywnie wyposażać warszawskie szkoły, w odblaski. Celem akcji jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na stołecznych drogach, jak również edukacja najmłodszych uczestników ruchu.
W tym roku rozdamy 1034 kamizelki z okazji nowego roku szkolnego.

Bardzo to szczytne, ale może lepiej, żeby ZDM lepiej dbał o dobre oświetlenie ulic i sprawną sygnalizację?

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 09, 2014 17:07 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Tym bardziej, że ZDM - skądinąd przytomnie - umieścił ostatnio informację o miejscach w Warszawie, gdzie obowiązek noszenia odblasków by obowiązywał. Zdaje się, że w skali miasta były to *dwie* ulicy w jego zarządzie (Czecha i jakaś jeszcze).

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 08, 2014 14:43 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
http://www.brd24.pl/spoleczenstwo/ciemn ... dblaskach/

No i wyszło szydło z d***... :mrgreen:

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 06, 2015 10:11 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosc ... Id,1684104
Cytuj:
Szokujące dane. Czy rowerzyści powinni jeździć w kaskach?
Wczoraj, 5 marca (11:56)
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) opublikowała wyniki najnowszych badań dotyczących stosowania kasków ochronnych. Niestety, wnioski nie napawają optymizmem.
Na zlecenie KRBRD specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) oraz firmy Heller Consult w 86 punktach pomiarowych w całej Polsce sprawdzili trzy grupy badanych. Metodą obserwacji z zewnątrz zebrano dane dotyczące 699 osób podróżujących motocyklami, 329 motorowerami i 1024 rowerami.
W przypadku dwóch pierwszych grup, obligowanych do jazdy w kaskach ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, wyniki uznać można za dobre. Z raportu przygotowanego przez KRBRD wynika, że 99 proc. motocyklistów stosuje kaski. W kaskach ochronnych podróżuje również 97 proc. pasażerów motocykli. Nieco gorsze wyniki dotyczą motorowerzystów. Wg najnowszych danych kaski stosuje 96 proc. poruszających się tego rodzaju pojazdami.
Dane mogłyby napawać optymizmem, gdyby nie fakt, że na jazdę w kasku decyduje się tylko 12 proc. rowerzystów. To właśnie im poświęcono w badaniu najwięcej uwagi. W oczy rzuca się szczególnie duża dysproporcja zaobserwowana między najmłodszą i najstarszą grupą wiekową. O ile co piąty rowerzysta w wieku do 17 lat (20 proc.) stosował kask ochronny, o tyle w grupie osób powyżej 60. roku życia czynił to już jedynie co dwudziesty (5 proc.).
Biorąc pod uwagę rodzaj drogi, największe różnice zaobserwowano między użytkownikami rowerów na drogach powiatowych, gdzie zaledwie 7 proc. badanej grupy stosowało kaski ochronne, a rowerzystami na drogach wojewódzkich, gdzie stosował je niemal trzykrotnie większy procent cyklistów (19 proc.).
Co ciekawe, dane różnią się znacznie w zależności od województwa. Najmniejszy procent stosujących kaski ochronne zaobserwowano w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim. W województwach tych nie zarejestrowano ani jednego rowerzysty w kasku! Z kolei największy procent rowerzystów stosujących kaski ochronne zaobserwowano w województwach: dolnośląskim (35 proc.), podkarpackim (25 proc.) i lubelskim (16 proc).
Chociaż stosowanie kasku ochronnego w czasie jazdy na rowerze nie jest nakazane przez polskie prawo, porównując dane z lat 2013 i 2014 dostrzec można niewielką, korzystną zmianę. Liczba rowerzystów stosujących kaski ochronne wzrosła o 3 proc. Rośnie też świadomość rodziców. O 7 proc. zwiększyła się liczba dzieci poruszających się po drogach w kaskach.
A ty jak uważasz? Czy rowerzyści powinni mieć obowiązek poruszania się po drogach publicznych w kaskach ochronnych?

Pytanie: po co?

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 06, 2015 15:07 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): Cz mar 05, 2015 11:45
Posty: 24
Monty B. Ike napisał(a):
http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-szokujace-dane-czy-rowerzysci-powinni-jezdzic-w-kaskach,nId,1684104
Cytuj:
Szokujące dane. Czy rowerzyści powinni jeździć w kaskach?
........
A ty jak uważasz? Czy rowerzyści powinni mieć obowiązek poruszania się po drogach publicznych w kaskach ochronnych?

Pytanie: po co?


Po to, żeby im z uszu czapek nie zwiewało ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N mar 08, 2015 10:47 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): Śr lis 13, 2013 12:00
Posty: 10
Opiszę jeden przypadek z wielu jaki spotkałem:

Jesienią jadąc autem około 21:00 ul Marynarską w stronę Łopuszańskiej (za Postępu) mijałem rowerzystkę bez świateł, ubranie całe ciemne, brak nawet odblasków. Podjechałem do dziewczyny otwieram okno i próbuje zwrócić uwagę ale nawet nie odwraca głowy, nie wiem czy ignorowała mnie celowo czy słuchała muzyki (miała słuchawki w uszach). Pojechała prosto przez wiadukty.

Światła są obowiązkowe, jak wprowadzą obowiązkowa kamizelkę czy to coś zmieni w takim przypadku? Zakładam, że nie.

Po tym kupiłem najtańsze komplety świateł - popularne "żabki" i mam dodatkowy komplet w aucie i przy rowerze, jak kogoś takiego spotykam to mu wręczam prezent. Wyszło po 6zł/komplet + wysyłka. Może kogoś uratuje taki prezent przed wypadkiem/mandatem.

Do tej pory 1 komplet dałem rowerzyście który wziął pod warunkiem że dam mu swój numer i oddał za parę dni (miał światła ale w domu) i raz powiedziałem chłopakowi że dam mu światła żeby bezpiecznie wrócił do domu to ten wyjął swoje z plecaka.



ps: jadąc ulicą z tyłu mam migające światełko, wjeżdżając na ścieżkę staram się wyłączać ale nie zawsze. Przednie przełączam na miganie tylko przed skrzyżowaniem gdzie nie kierowcy mają problem mnie zauważyć (duży kąt, ekrany itp)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N mar 08, 2015 11:26 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
mmichal napisał(a):
Po tym kupiłem najtańsze komplety świateł - popularne "żabki" i mam dodatkowy komplet w aucie i przy rowerze, jak kogoś takiego spotykam to mu wręczam prezent. Wyszło po 6zł/komplet + wysyłka. Może kogoś uratuje taki prezent przed wypadkiem/mandatem.

Obrazek

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL