Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 11, 2016 9:41 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
W konsultacjach do końca miesiąca:
- zmiany w rozporządzeniu mający na celu dopuszczenie sekundników: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12290510
i zmieniająca część definicji w PoRD, np. pieszego: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12290511

http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 53220.html

Rafał Stawecki napisał(a):
Zmiany w prawie: Rolki i segwaye na drogach rowerowych?

Resort infrastruktury i budownictwa chce znowelizować Prawo o Ruchu Drogowym. Wśród proponowanych zmian znalazły się m.in takie, w rezultacie których osoby poruszające się na rolkach, hulajnogach i segwayach będą zobowiązane do korzystania z dróg dla rowerów.

Ostatnia nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym miała miejsce w 2011 roku. Zmodyfikowano wówczas wiele przepisów dotyczących rowerzystów, dopuszczając m.in. wyprzedzanie rowerem z prawej strony, jazdę cyklistów obok siebie, przewóz dzieci w przyczepkach oraz poruszanie środkiem pasa. Rozszerzono również warunkowe dopuszczenie jazdy rowerem po chodniku (zezwolenie na korzystanie w trakcie złych warunków pogodowych) i wprowadzono zapisy odnośnie do pasów i śluz rowerowych. Uregulowano także kwestie pierwszeństwa na przejazdach rowerowych tak, by polskie przepisy były zgodne z Konwencją Wiedeńską.

Obecnie resort infrastruktury i budownictwa pracuje nad kolejną nowelizacją. Chce m.in obniżenia maksymalnej prędkości obowiązującej w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych z 60 do 50 km/h oraz wprowadzenia zupełnie nowej definicji. Mowa tu o „urządzeniu transportu osobistego”, którym miałyby być m.in. rolki czy segwaye. Co więcej, ich użytkownicy zostaliby zobowiązani do korzystania z dróg rowerowych.

Trudno jednoznacznie ocenić sensowność zmian związanych z nową definicją. Dość powiedzieć, że wprowadza ona szereg nieścisłości i komplikacji stanowiących potencjalne zagrożenie ruchu drogowego.

Kierujący pieszy?

Zgodnie z nową definicją, urządzenie transportu osobistego to „urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m”.

Nowa definicja jest o tyle nieprecyzyjna, że mogą ją spełniać w zasadzie dowolne przyrządy służące do przemieszczania się – m.in. sanki, narty, segwaye, rolki czy nawet szczudła. Po zmianach przepisów wszyscy ich użytkownicy zostaliby prawnie zobowiązani do korzystania z dróg dla rowerów, gdyż nowelizacja wprowadza zapis: „Pieszy poruszający się przy użyciu urządzenia transportu osobistego może poruszać się jedynie po drodze dla rowerów, a w przypadku ruchu z prędkością pieszego także:
1) po chodniku lub poboczu, o szerokości co najmniej 2,5 m;
2) po drodze dla pieszych lub drodze dla rowerów i pieszych”.

Tu pojawia się istotny problem – przepisy jednoznacznie określają rowerzystów jako kierujących pojazdami, którzy są zobowiązani do przestrzegania znaków i sygnałów drogowych, sygnalizowania manewrów, posiadania stosownego oświetlenia oraz zachowania trzeźwości. Tymczasem osoby korzystające z „urządzeń transportu osobistego” będą ze wszystkich powyższych obowiązków zwolnione, czego rezultat nietrudno przewidzieć – osoba poruszająca się „urządzeniem transportu osobistego” o bliżej nieokreślonej masie (nowa ustawa nie przewiduje żadnych limitów w tym zakresie) oraz silnikiem elektrycznym o nieokreślonej mocy (w przypadku rowerów nałożono ograniczenia – moc do 250W, wspomaganie odłączane przy prędkości 25 km/h), dodatkowo nieoświetlona i będąca pod wpływem alkoholu, będzie czynić to całkowicie legalnie.

Duży kłopot sprawi także kwestia przejazdów rowerowych. Znaki regulujące pierwszeństwo („droga z pierwszeństwem” i „ustąp pierwszeństwa”) nie dotyczą pieszych, toteż ustalenie, kto komu powinien ustąpić na danym przejeździe dla rowerzystów może okazać się nadzwyczaj problematyczne.

Dobre zmiany?

Trudno powiedzieć, żeby przepisy wprowadzające tak istotne komplikacje prawne poprawiły sytuację na polskich drogach. Miejmy nadzieję, że rządzący zaniechają pochopnych zmian lub odpowiednio je zmodyfikują. W przeciwnym wypadku znowelizowana ustawa utrudni życie wszystkim – zarówno rowerzystom, jak i kierowcom oraz pieszym.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL