Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr wrz 23, 2015 20:16 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Cz lip 23, 2009 11:23
Posty: 72
Lokalizacja: Mysiadło
Mam pytanie do znawców tematu, bo już kilka razy miałem wątpliwość- DDR kończy mi się w jezdni i wtedy muszę w nią wjechać. Jestem z prawej strony, czyli to jest jako skrzyżowania dróg i mam pierwszeństwo przed samochodem, czy raczej włączam się do ruchu i muszę przepuścić samochód ? Nie żebym ryzykował wjazd pod rozpędzony samochód, ale dobrze byłoby wiedzieć.Czy ktoś potrafi odpowiedzieć ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 23, 2015 21:28 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So sty 06, 2007 13:58
Posty: 447
Lokalizacja: grochów
Niestety - PoRD mówi:
Cytuj:
Dział II Ruch drogowy | Rozdział 3 Ruch pojazdów | Oddział 2 Włączanie się do ruchu
Art. 17.
1. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
3) na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych
3a) na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
Włączasz się do ruchu i ustępujesz wszystkim.

Jeśli więc z DDR zjedziesz na pobocze, a z niego chcesz na jezdnię to włączasz się do ruchu dwukrotnie (!).

BTW: Zastanowiło mnie to "pas ruchu dla pojazdów powolnych" i czy rowerowy się pod to kwalifikuje. Otóż nie.
Jest to dość rzadkie zjawisko, spotykane na jakichś podjazdach. Jeden pas zamienia się na dwa, a na znaku o tym informującym jest dodatkowo określona prędkość minimalna dla pasa lewego. Pas prawy jest wtedy tym dla pojazdów powolnych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 30, 2015 20:24 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Cz lip 23, 2009 11:23
Posty: 72
Lokalizacja: Mysiadło
Dzięki za odpowiedź.
Ale skoro nagrodą za dobrze wykonaną robotę jest kolejna robota :lol: to korzystając z okazji, jeszcze jedno pytanie: jadę ulicą i przy skrzyżowaniu skręcam w lewo, ale w przejazd rowerowy PRZED skrzyżowaniem biegnący równolegle do przejścia dla pieszych. Tymczasem z naprzeciwka ( lub z z któregoś boku jedzie samochód). Teraz pytanie jak jest z pierwszeństwem- jeżeli ja znajduję się na DDR to teoretycznie mam przed dowolnym samochodem pierwszeństwo( zakładając, że na przejeździe mam światło zielone, lub nie ma świateł), ale po w czasie lub tuż po wykonaniu manewru skrętu samochód znajduje się po mojej prawej stronie i stąd mam wątpliwość, czy samo znalezienie się na przejeździe daje mi już pierwszeństwo czy nie. Niestety nie ma ciągłości DDR w Warszawie i niejednokrotnie muszę jeździć przeplatając jezdnię z DDRem. Gdzieś czytałem, że w takich dynamicznych przypadkach liczy się tez czas wykonania. jeżeli wjechałem na DDR pierwszy to pewnie OK, ale jeżeli w trakcie manewrów, miałem samochód po prawej, a on tez jechał, to nie powinienem zajechać mu drogi.
Oczywiście rozsądnie jest nie pchać się pod samochód, bo co mi z pierwszeństwa o którym ja wiem, jak kierowca uważa inaczej.Ale może ktoś zna dokładniej interpretacje takich sytuacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL