Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt maja 16, 2014 10:39 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Jak zapewne część już miała okazję się dowiedzieć, różnych rozwiązań rowerowych na naszych rozległych mazowieckich skrzyżowaniach niedasię wprowadzić ze względu na tzw. czasy ewakuacji rowerzystów. W obowiązującej doktrynie naszego Inżyniera Ruchu rowerzysta jadący pasem ruchu ogólnego porusza się 5x szybciej niż ten na wydzielonej drodze dla rowerów czy pasie rowerowym. W związku z tym jakby mu dać czas zjechać ze skrzyżowania oficjalnym tempem, to całe miasto by stanęło. I ciekaw jestem, czy ten wypadek to nie jest konsekwencja właśnie tej doktryny:

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... 0232134744

Cytuj:
Potracenie pieszej na Marszałkowskiej przy skrzyżowaniu ze Świętokrzyską. Według świadków kierujący rowerem wjechał na kobietę przechodzacą na zielonym świetle. Ranna z urazem głowy trafiła do szpitala.


Oczywiście, możliwe że to był jakiś palant na późnym zielonym w październikowym odcieniu zieleni. Ale może to też być efekt rozległego skrzyżowania i liczenia czasów ewakuacji tylko dla samochodów. Spokojnie możliwe jest, że rowerzysta minął sygnalizator przed skrzyżowaniem na zielonym, ale zanim przejechał 70 m (powiedzmy 15 sekund w tym deszczu) za drugie przejście dla pieszych, światła zdążyły się zmienić i piesi ruszyli mu prosto pod koła. Drugiego sygnalizatora za skrzyżowaniem nie ma.

Mnie się zdarzyła parę razy podobna sytuacja przy przejeżdżaniu przez al. JP2 - dawniej na rondzie ONZ, potem Grzybowskiej, ostatnio Elektoralnej. Nie wjechałem w nikogo, ale po wjechaniu na zielonym musiałem albo ostro hamować przed przejściem, albo odbijać do środka jezdni, by ominąć ruszających pieszych.

Ktoś miał jeszcze podobne sytuacje?

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 16, 2014 11:35 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 10:27
Posty: 186
Potwierdzam, zdarza się tak - szczególnie jeśli rowerzysta wjeżdża na żółtym świetle. Ja w takich przypadkach (kiedy widzę już żółte, ale wolę gwałtownie nie hamować) jestem przygotowany na to, że piesi za skrzyżowaniem mogą wejść już na pasy.

A rowerowe czasy ewakuacji wg rozporządzenia są chyba liczone na rower towarowy :) - ok. 10 km/h


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 16, 2014 14:43 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt lis 18, 2011 13:25
Posty: 164
Ostatnio na JPII ze skrzyżowaniem z... nie pamiętam:( Na szczęście jechałam środkiem pasa, i lekkie odbicie do środka uratowało mnie przed wjechaniem w pieszych.
Miałam też nieprzyjemną sytuację również na JPII, skrzyżowanie z Koszykową, gdzie jak byłam już na pasach zapaliło się zielone, a piesza - zakonnica zaczęła biec do tramwaju. Robiłam co mogłam, a że byłam już blisko i akurat było mokro, to wjechałam jej w sukienkę i tam się zatrzymałam. Dopiero wtedy mnie zobaczyła :( Obyło się bez obrażeń czy upadków, ale doststałam epitety od świadków "jeżdżą jak szatany".

Na skrzyżowaniu Popiełuszki z Krasińskiego chyba zawsze zielone pieszym się zapala jak jeszcze nie zjadę ze skrzyżowania. Teraz wybieram lokalną Wyspieńskiego, więc feralne światła omijam. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 16, 2014 16:30 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
miroslavka napisał(a):
piesza - zakonnica zaczęła biec do tramwaju. Robiłam co mogłam, a że byłam już blisko i akurat było mokro, to wjechałam jej w sukienkę i tam się zatrzymałam. Dopiero wtedy mnie zobaczyła :( Obyło się bez obrażeń czy upadków, ale doststałam epitety od świadków "jeżdżą jak szatany".

Egzorcyzm chybił o włos... :lol: :lol: :lol:

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL