Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lip 08, 2013 21:44 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Śr sie 27, 2008 12:40
Posty: 245
krótkie pytanie

Czy wyznaczenie przejazdu rowerowego za pasami (patrząc od srodka skrzyżowania) zamiast przed

jest

a) legalne?

b) bezpieczne?

z góry dzięki za pomoc

_________________
Ursynowski budżet partycypacyjny na bezpieczne przejścia dla pieszych i pasy rowerowe!
http://www.zm.org.pl/?a=bp-142-pasy_ursynow


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lip 08, 2013 23:22 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pt lip 23, 2010 7:32
Posty: 57
W rozporządzeniu którymś (bodajże w którym jest o sygnalizatorach lub jakimś załączniku do tego) jak kiedyś czytałem było o tym. Jest to wariant legalny, ale jakoś jak pamięcią sięgam tam chyba zmienia się coś z pierwszeństwem i to zwróciło moją uwagę. Jeśli przejazd jest przy skrzyżowaniu (skrzyżowanie, przejazd, pasy) to rowerzysta ma pierwszeństwo, zaś w odwrotnym wariancie (skrzyżowanie, pasy, przejazd) już właśnie nie. Nie chcę nic namieszać i trzeba by do przepisów sięgnąć, ale coś takiego mi się przypomina.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 09, 2013 17:54 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich stosowania na drogach, załącznik 2, pkt 4.2.2. Przejazdy dla rowerzystów.

Cytuj:
Na skrzyżowaniach przejazdy dla rowerzystów obok przejść dla pieszych wyznacza się od strony skrzyżowania. Inne rozwiązania można stosować wyjątkowo, jeżeli warunki terenowe uniemożliwiają poprowadzenie przejazdu dla rowerzystów od strony skrzyżowania.


Ponadto załącznik 3. pkt 8.3.2. Tworzenie podstawowych faz ruchu mówi:

Cytuj:
Do grupy par strumieni kolizyjnych o niedopuszczalnym jednoczesnym zezwoleniu na ruch zalicza się następujące pary: [...]
d) dowolny strumień rowerowy,
- dowolny strumień kolizyjny, z wyjątkiem strumienia pojazdów opuszczających skrzyżowanie skręcających w lewo lub w prawo z pasa sterowanego sygnałem ogólnym, pod warunkiem lokalizacji przejazdu dla rowerzystów obok przejścia dla pieszych od wewnętrznej strony skrzyżowania,


Tłumacząc na polski oznacza to, że jak przejazd jest dalej niż przejście, to skręty w lewo / w prawo powinny mieć wydzielone fazy, niekolizyjne z tym przejazdem. Ale oczywiście interpretacja naszych warszawskich szamanów od sygnalizacji może być odmienna.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL