Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt wrz 28, 2012 13:00 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Pt wrz 28, 2012 12:20
Posty: 1
Słuchajcie, ma ktoś z was namiar na jakąś stronę czy dokument, w którym zebrano by najważniejsze wskazówki dla rowerzystów (w szczególności: poruszających się po mieście) odnośnie tego, jak jeździć, by jeździć zgodnie z przepisami, z zachowaniem bezpieczeństwa, rozwagi i kultury - by nie denerwować innych użytkowników dróg i chodników?

Po co mi to: w zasadzie nie ma dnia, żeby jakiś kolega-rowerzysta nie zadziwił mnie brakiem odpowiedzialności albo nie wkurzył brakiem kultury. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby sformułowanie i promowanie takiej listy "dobrych praktyk", by nasze środowisko dbało o swoje bezpieczeństwo, ale i swój wizerunek (trafiłem ostatnio na kilka dyskusji internetowych, gdzie ludzie - słusznie zresztą - pomstują na rowerzystów, że jeżdżą po chamsku, niebezpiecznie, niezgodnie z przepisami - oczywiście nie wszyscy i nie zawsze, ale każdy przypadek niebezpiecznej/niekulturalnej jazdy jest niepotrzebny i "psuje nam PR").

Żeby nie było, że ja tu chcę kogoś nauczać - nie jestem ani ekspertem od pord, ani nie stosuję się do niego w 100% (niestety). Sam bym sobie ten dokument poczytał, żeby się douczyć.

A jeśli nic takiego sensownego nie ma - może warto by to społecznie stworzyć i zacząć popularyzować? Popularyzowane np. w ramach Masy mogłoby stać się modne. Jazda chamska mogłaby stać się "obciachem", a to mogłoby lepiej niż kodeks ruchu drogowego motywować ludzi, żeby jeździli tak, jak sami chcieliby, by jeździli inni?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt wrz 28, 2012 13:07 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pt maja 27, 2011 8:40
Posty: 36
Rafał napisał chyba cały cykl.

http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105130,11744351,Jak_jezdzic_rowerem_po_miescie__Jak_jezdzic_po_ulicach.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt wrz 28, 2012 14:14 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Niestety zasady Rafała nie w 100% eliminują obelgi kierowców. Niedawno jeden z nich na mnie pomstował gdy jechałem "nie tuż obok krawężnika), ale sam nie zauważył, że sam przez wyprzedzanie mnie w tymże momencie spowodował wiele niebezpieczeństw, bo... akurat to było skrzyżowanie - właściwie było tuż za skrzyżowaniem (wyprzedzanie na skrzyżowaniu chciał zrobić!), a zaraz potem ostry zakręt w prawo (a wiec ograniczenie widoczności dla wyprzedzającego, które powinno mówić wyraźnie - tu nie wyprzedzamy bo dzwon będzie czołowy!). Także na jego krzyki mógłbym odpowiedzieć tylko - moja jazda środkiem drogi była podyktowana moim i JEGO bezpieczeństwem.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt wrz 28, 2012 15:09 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): Śr maja 04, 2011 15:10
Posty: 16
cezarr napisał(a):
jak jeździć, by jeździć zgodnie z przepisami, z zachowaniem bezpieczeństwa


Obawiam że niedasię.

Albo przepisy, albo bezpieczeństwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt wrz 28, 2012 16:55 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N kwi 03, 2011 21:10
Posty: 199
Autorzy z Miasta dla Rowerów napisali kompleksowy poradnik

http://www.miastadlarowerow.pl/index_poradnik.php


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt wrz 28, 2012 19:46 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Śr kwi 29, 2009 9:47
Posty: 112
A wszystkie da się podsumować nieśmiertelnym "bądź przewidywalny dla innych".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt wrz 28, 2012 19:51 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): Pn sty 29, 2007 22:51
Posty: 28
Lokalizacja: Praga
Rowerowy Szczecin radzi:

http://www.rowerowy.szczecin.pl/index.p ... Itemid=673

Poradnik miejskiego rowerzysty - pdf

http://www.rowerowy.szczecin.pl/index.p ... Itemid=671


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt wrz 28, 2012 21:38 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
Wojtek napisał(a):
Niestety zasady Rafała nie w 100% eliminują obelgi kierowców.


Za dużo wymagasz. Przypomniało mi to historię przyjaciółki, posiadaczki i miłośniczki psa typu Beagle (z za małą głową). Gdy niedawno półprzytomnego psiaka trzezba było pilnie zawieźć do weterynarza, to wzięła go na ręce i do autobusu. A tam czujny kierowca natychmiast zareagował (co ciekawe - do dużych, rozrabiających chłopców, z piwem, nie bywa taki wyrywny).

Że musi być kaganiec, że powinna przeczytać regulamin, i że chyba jest idiotką skoro tego nie wie (!). Znajoma odparła mu szpetnie, ale koniec końców - kilka dni później kaganiec psu zorganizowała.

Zadowolona wsiada do autobusu, pies zabezpieczony, po czym... wysłuchuje pretensji od współpasażerów, jak może być taka bezduszna, żeby biednego malutkiego grzecznego pieska męczyć kagańcem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lis 28, 2012 19:29 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Porada: nie należy starać się być uprzejmym dla kierowców. To się z reguły źle kończy:

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,12 ... 66994.html

Jeśli kierowcy mają problem z brakiem miejsca na wyprzedzanie - trudno, niech zgłoszą się do zarządcy drogi z reklamacją że nie zapewnił pasa / drogi dla rowerów.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lis 29, 2012 11:17 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N kwi 03, 2011 21:10
Posty: 199
Ja niedawno miałem tam inną przygodę - chcąc przepuścić autobus chciałem zjechać na torowisko i o mało nie wjechałem prosto pod koła akurat przejeżdżającego tramwaju. Barierki mnie zmyliły - nie przyjrzałem się uważnie i myślałem, że z powodu remontu tramwaje nie jeżdżą.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL