Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lis 14, 2014 15:45 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt mar 22, 2013 12:55
Posty: 260
Chyba miałem dobre przeczucie w tym pytaniu kilka postów wyżej :wink: :

Ratnik napisał(a):
U nas coraz więcej montuje się sygnalizacji świetlnych. Irytuje mnie to jako pieszego. Pal już licho to stracone pierwszeństwo przejścia, ale po prostu źle się czuję, gdy każe mi się stać pod groźbą kary. To samochody powodują zagrożenie, takie sygnalizacje są z ich świata a nie ze świata pieszych.

Wydaje mi się, że znalazłem sposób legalnego ominięcia sygnalizacji świetlnej. Chciałbym Was spytać, co o nim myślicie, czy jest zgodny z prawem.

PRD
Art. 13. Zasady przechodzenia przez jezdnię lub torowisko

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.


Co to jest skrzyżowanie?
art.2 ust.10 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908

skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z dro-gą wewnętrzną;


Co to jest droga?
art.2 ust.1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908

1) droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwie-rząt;


Na poniższym obrazku kratką zaznaczyłem skrzyżowanie, czyli przecięcie się dróg, czyli pasów terenu z jezdnią, chodnikami itp.

Obrazek

Zacytowany na początku przepis mówi, że pieszy może przejść przez skrzyżowanie, jeśli znajduje się ono w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia.

Czy zatem mogę przejść przez to skrzyżowanie?

Sygnalizacja świetlna dotyczy przejść dla pieszych, ale rozumiem, że pieszego poza przejściem dla pieszych ona nie obowiązuje - przejście poza przejściem dla pieszych jest objęte innymi prawami.

Czy gdy na przejściu świeci się czerwone, to mogę legalnie przejść skrzyżowaniem i w ten sposób ominąć kłopotliwą sygnalizację świetlną?


P.S, wszedłem na temat "Interpretacja przepisów" przez główną i nie zauważyłem, że jest on w dziale rowerowym. Mój post nie dotyczy rowerów, przepraszam za OT.


Drogówka nie zna przepisów? Polowanie na pieszych bezprawne

Cały tekst: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724, ... z3J3P9HVIe

Chociaż w artykule nie ma mowy o sygnalizacji świetlnej. Nie widzę jednak, czemu miałaby być przeszkodą, wszak dotyczy wyznaczonego przejścia dla pieszych a nie przejścia ogólnie.

P.S. Jeszcze raz przepraszam, że piszę w dziale rowerowym, ale tu umieściłem poprzedni post, do którego wszedłem z głównej znając tylko tytuł tematu: "Interpretacja przepisów".

_________________
Bytom Pieszy
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu fajnych ludzi! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lis 16, 2014 10:12 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Że drogówka nie zna przepisów to nic nowego, podobnie jak to że nie interesuje jej w żaden sposób poprawa bezpieczeństwa, a jedynie minimalizacja wysiłku potrzebnego do wystawienia mandatu (stąd polowanie na niezmotoryzowanych).

Ciekawa jest zaś interpretacja skrzyżowania. Dotychczas zawsze intuicyjnie zakładałem, że obejmuje ono przejścia jako przecięcia ciągów pieszych i drogi, ale faktycznie - przejście to nie chodnik, więc zgodnie z definicją nie wchodzi w skład skrzyżowania.

Co do przechodzenia obok czerwonego, czy jednak nie ma bardziej ogólnego zapisu zobowiązującego do przestrzegania sygnalizacji na skrzyżowaniu jako całości?

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lis 16, 2014 23:14 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt mar 22, 2013 12:55
Posty: 260
axxenfall napisał(a):

Co do przechodzenia obok czerwonego, czy jednak nie ma bardziej ogólnego zapisu zobowiązującego do przestrzegania sygnalizacji na skrzyżowaniu jako całości?

Pozdrawiam,
Maciek



Obrazek

Widzisz? Piesi mają czerwone a kierowcy zielone, mimo że zmierzają tą samą drogą w tym samym kierunku.

Wysuwam z tego wniosek, że jedna sygnalizacja świetlna nie dotyczy całej drogi, tylko konkretnego ciągu: inna jest dla jezdni a inna dla równoległej "zebry" (przechodzenie przez skrzyżowanie równolegle do "zebry" odbywa się między tą "zebrą" a równoległą jezdnią - w strefie "pomiędzy", wciąż należącej jednak do skrzyżowania.

Pieszy ma pierwszeństwo na "zebrze", ale nie ma go na skrzyżowaniu a to znaczy, że przepisów z "zebry" nie rozciąga się na przejście przez skrzyżowanie, czyli również sygnalizacja świetlna dotycząca przechodzenia przez "zebrę" nie będzie dotyczyć przejścia przez skrzyżowanie.

"Przejść przez skrzyżowanie" znaczy również przejście na wskroś tzn. zamiast pokonywać drogę w kształcie litery "L" przez dwie sygnalizacje, można przejść tak "\" . W związku z krzyżowaniem się "+" potoków ruchu, na pewno jedna sygnalizacja będzie czerwona, gdy inna zielona.


Akurat na powyższym zdjęciu tego nie ma, ale często narożniki skrzyżowania barierkuje się mimo sygnalizacji świetnej. Zwykle nie czyni się tego dla bezpieczeństwa pieszych, tylko dla delegalizacji przejścia przez skrzyżowanie. Nie potrzebne byłyby barierki, gdyby do delegalizacji wystarczyła sama sygnalizacja świetlna.

_________________
Bytom Pieszy
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu fajnych ludzi! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL