Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt mar 13, 2012 7:00 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 6:52
Posty: 658
Lokalizacja: Grochów,Gocławek, Szaserów
Zdecydowanie ,według PoRD, jako rowerzysta masz pierwszeństwo.Tak samo po drugiej stronie (czy to jeszcze JP II czy Popiełuszki)na przejeździe rowerowym ,jednoślady maja pierwszeństwo.Pojazd zjeżdża z drogi głównej,warunkowo zatrzymuje go linia P-13 , która nakazuje również ustąp pierwszeństwa przejścia ,przejazdu.Często poruszam się tą zachodnią stroną.
Zdecydowanie ,zamiast prostokątów(linia warunkowego zatrzymania ) jest obecnie namalowana jako przerywana w prostokąty P-14 , a powinna być przerywana w trójkąty P-13.
A jeżeli chodzi o kierowców nie stosujących się do przepisów to sam wiesz że to plaga.Tak więc na dwoje babcia wróżyła.Uważaj na wariatów ,nie warto ryzykować.

_________________
Inżynier to pewien stan umysłu,a nie tytuł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N cze 09, 2013 16:02 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): So cze 08, 2013 23:40
Posty: 1
Cytuj:
Art. 27. ust. 1a. Prawa o ruchu drogowym:
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
Cytuj:
Art. 24. ust. 1. pkt 3.
Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
Cytuj:
Art. 24. ust. 7. pkt 3.
Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Obrazek

W sytuacji przedstawionej na powyższym obrazku wg Art. 27 ust. 1a rowerzysta nr 1 ma pierwszeństwo przejazdu przed pojazdem nr 3 (bo jest już w trakcie jego wyprzedzania lub omijania), ale rowerzysta nr 2 wg Art. 24. ust. 1. pkt 3. oraz Art. 24. ust. 7. pkt 3 nie ma prawa ani wyprzedzać, ani omijać pojazdu nr 3 (teoretycznie nawet lewą stroną), gdyż ten zaczął wykonywać (sygnalizować) manewr skrętu w prawo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N cze 09, 2013 21:39 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): So kwi 02, 2011 6:41
Posty: 231
Lokalizacja: Warszawa - Grochów, parter bez windy
Nie sprawdzałem jak to jest po nowelizacji, ale przepis zakazujący wyprzedzania
na skrzyżowaniach o ruchu niekierowanym zabraniał również wyprzedzania
bezpośrednio przed tym skrzyżowaniem.
Ile to jest to bezpośrednio to trudno wyczuć, ale ja bym to interpretował,
że od miejsca gdzie zaczynają się linie ciągłe w miejsce przerywanych.

Poza tym istniał przepis zabraniający wyprzedzania pojazdu po stronie,
po której ma włączony kierunkowskaz.

Moim skromnym zdaniem przepis zezwalający rowerzystom omijać lub wyprzedzać
samochody po ich prawej stronie przynosi więcej szkody niż pożytku.
Jak się rowerzysta przeciska "na gazetę" obok stojących czy ledwie
toczących się samochodów - to za skrzyżowaniem ich kierowcy zdecydowanie
częściej wyprzedzają rower w podobnej odległości.

Uważam, że powinna obowiązywać zasada wzajemności: jeżeli nie chcemy być
wyprzedzani "na gazetę" (a nie chcemy) to sami też nie powinniśmy się
do samochodów za bardzo zbliżać.

Jak zauważyłem z doświadczenia: jeżeli na światłach stanę uczciwie
w kolejce to następni mnie szanują i wyprzedzają szerokim łukiem,
a najczęściej z daleka widząc rower na końcu kolejki zmieniają pas ruchu.
Natomiast świeżo wyprzedzeni przed skrzyżowaniem zaczynają walczyć.
Taki mental pozostanie jeszcze długo. Ten przepis mógł poczekać.

_________________
Grzegorz
-----------------------------------
Trolejbus jest cichy i ekologiczny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn cze 10, 2013 9:13 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N kwi 03, 2011 21:10
Posty: 199
Ale to kwestia mentalności kierowców, która powoli, ale jednak się zmienia. Na tej zasadzie można by w ogóle wygonić rowery z jezdni, bo kierowcy i tak wyprzedzają w odległości mniejszej niż 1m.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn cze 10, 2013 21:36 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): So kwi 02, 2011 6:41
Posty: 231
Lokalizacja: Warszawa - Grochów, parter bez windy
A żebyś wiedział, że czuję się wygoniony.
Tam gdzie na ulicy nie czuję się bezpiecznie,
to jeżdżę po chodnikach.
Przepisy mam w 4D. Wolę być 17 razy ukarany
niż raz zabity (z kalectwem jest jeszcze gorzej).
Tak z mojego "podwórka" ulicami niebezpiecznymi są:
Szaserów od Chłopickiego do Wiatracznej
i Al. Waszyngtona (duża - cała).
Ta ostatnia jako arteria przelotowa powinna mieć
nieco wyższą prędkość niż 50.
Byłoby po problemie. Jazda chodnikiem w majestacie
prawa. A tak to partyzantka. 50-ki nikt nie
przestrzega i nie egzekwuje. Policja wpada na
polowanie z rzadka, kogoś odstrzeliwuje i znika.
I to jest POlska właśnie.

_________________
Grzegorz
-----------------------------------
Trolejbus jest cichy i ekologiczny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 11, 2013 9:43 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pt maja 27, 2011 8:40
Posty: 36
GFM napisał(a):
Poza tym istniał przepis zabraniający wyprzedzania pojazdu po stronie,
po której ma włączony kierunkowskaz.

Kiedy istniał?
Bo w wersji ustawy PoRD przed wprowadzeniem „nowelizacji rowerowej” takiego zapisu niema.

GFM napisał(a):
Jak zauważyłem z doświadczenia: jeżeli na światłach stanę uczciwie
w kolejce to następni mnie szanują i wyprzedzają szerokim łukiem,
a najczęściej z daleka widząc rower na końcu kolejki zmieniają pas ruchu.
...


Jeśli zastosował bym się do twojej rady i nie wyprzedał samochodów stojących w korku (a na skrzyżowaniach, które są na mojej trasie do/z pracy, jest ich pełno) stał bym w tym korku razem z nimi.
Rowerem jeżdżę głównie z powodu oszczędności.
Nie w sensie finansowym lecz czasowym.
W takiej sytuacji jazda rowerem traci dla mnie sens.
Jeśli został bym postawiony przed wyborem, stać rowerem lub stać samochodem, wybiorę ten drugi wariant.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 11, 2013 10:10 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Cytuj:
Ta ostatnia jako arteria przelotowa powinna mieć
nieco wyższą prędkość niż 50.


Jeździj w nocy (po zmroku). :mrgreen:

Jak jedziesz nie skrajnie po prawej, ale 1-1,5 metra od krawężnika z reguły nie ma żadnego problemu z wyprzedzaniem na minimum. A mandat trudno za takie coś wlepić.

Odnośnie stania grzecznie za samochodami. Może mnie to kiedyś zgubi, ale np. nawet jak jeden samochód czeka do skrętu w lewo na często zdążę ten skręt wykonać (albo nawet i skręt w prawo na pas w druga stronę ruchu) zanim dojadą do skrzyżowania Ci, na których ten stojący samochód czeka. Po prostu samochody:
a. Maja znacznie gorszy refleks niż ja (bo trzeba wykonać w samochodzie duża czynności zanim ruszy z miejsca - odjąć hamulec, wrzucić bieg, nacisnąć gaz).
b. Zwykle stoją wtedy, kiedy ja jadę te 20km/h i mam już przyspieszenie, które umożliwia mi szybka ewakuację ze skrzyżowania bez stwarzania niebezpieczeństwa.

Dodam z doświadczenia kierowcy samochodu - jak dojeżdżam do skrzyżowania samochodem z 30km/h w 80% przypadkach jeśli nikt przede mną nie stoi jestem w stanie wjechać na skrzyżowanie i je przejechać bez zatrzymania nawet jak samochody dojeżdżają z różnych kierunków do skrzyżowania. Gdybym dojeżdżał do skrzyżowania z 50km/h na pewno musiałbym się zatrzymać i potem stracić czas na ruszenie z miejsca, co oznacza, że nie przejechałbym przez skrzyżowanie tak płynnie, bo w wyniku hamowania i ruszania Ci co dojeżdżają do skrzyżowania byliby już za blisko, abym wjechał na skrzyżowanie nie czyniąc zagrożenia. Po prostu dojeżdżając do skrzyżowania z prędkością 20-30 km/h (na rowerze czy samochodem) jeszcze zanim do niego dojadę mam rozpoznaną całą sytuację drogową i wiem czy zdążę płynnie przejechać (zwykle tak), czy też rzeczywiście muszę się zatrzymać. To jest taka magia Tempa 30.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 27, 2013 6:29 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
krzyleszcz napisał(a):
Obrazek

W sytuacji przedstawionej na powyższym obrazku wg Art. 27 ust. 1a rowerzysta nr 1 ma pierwszeństwo przejazdu przed pojazdem nr 3 (bo jest już w trakcie jego wyprzedzania lub omijania), ale rowerzysta nr 2 wg Art. 24. ust. 1. pkt 3. oraz Art. 24. ust. 7. pkt 3 nie ma prawa ani wyprzedzać, ani omijać pojazdu nr 3 (teoretycznie nawet lewą stroną), gdyż ten zaczął wykonywać (sygnalizować) manewr skrętu w prawo.[/size]


W sytuacji przedstawionej na powyższym obrazku pojazd nr 3 złamał art. 22. 2. 1) pord (nie zbliżył się do prawej krawędzi jezdni przed skrętem w prawo). W dodatku złamany został jeszcze inny przepis - albo pojazd nr 3 nie sygnalizował skrętu wcześniej, albo rowerzysta nr 1 zaczął go wyprzedzać gdy ten sygnalizował skręt.

Dlaczego uważasz, że rowerzysta nr 2 nie ma prawa omijać? Art. 24 mówi o wyprzedzaniu.

GFM napisał(a):
Uważam, że powinna obowiązywać zasada wzajemności: jeżeli nie chcemy być wyprzedzani "na gazetę" (a nie chcemy) to sami też nie powinniśmy się do samochodów za bardzo zbliżać.


Jest różnica pomiędzy wyprzedzaniem 15 km/h vs 5 km/h i 50 czy 70 km/h vs 15 km/h. To nie jest sytuacja symetryczna. Jakbym się wlókł 5 km/h, to nie miałbym pretensji, że samochód mnie wyprzedza 15 km/h bez zachowania metra odstępu. Z kolei jadąc na rowerze 50 km/h (np. z górki) nie wyprzedzam wolniej jadących samochodów na gazetę.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL