Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz maja 19, 2011 13:10 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): N paź 18, 2009 19:39
Posty: 416
I ignorancją.
Jak już to mogą mieć problemy z WYPRZEDZANIEM, a nie WYMIJANIEM rowerzystów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 20, 2011 7:21 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
Oho, rzucił się do komentowania znawca tematyki bezpieczeństwa i organizacji ruchu, co nie rozumie różnicy między podstawowymi terminami... Mi do upadłego w podstawówce do głowy tłukli, co to wymijanie, co omijanie, a co wyprzedzanie. Ciekawe gdzie był wtedy pan Kotlarz.

Cytuj:
Rowerzyści są coraz bardziej uprzywilejowani na drogach, choć nawet teraz nie przestrzegają przepisów


Kierowcy samochodów też nie za bardzo, np. ilu zatrzymuje się przed znakiem STOP lub przed warunkowym skrętem? Czy to oznacza że należy karnie ograniczyć im możliwość poruszania się? Jestem za.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn maja 23, 2011 12:22 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/5 ... ystow.html

Cytuj:
RUCH DROGOWY Kary za łamanie nowych przepisów
W nowym taryfikatorze znajdą się mandaty także dla rowerzystów
Kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa rowerzyście, dostanie 350 zł mandatu. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu rowerzysta dostanie 50 zł mandatu.

Takie kary przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, nad którym pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Zmiany te są przygotowywane pod kątem nowelizacji przepisów ruchu drogowego, które zaczęły obowiązywać w sobotę.

Zgodnie z planami zmian w taryfikatorze rowerzysta, który będzie jechał jezdnią lub chodnikiem, w sytuacji gdy obok ma do dyspozycji drogę dla rowerów lub specjalny pas ruchu, dostanie 50 zł mandatu. Zgodnie z przepisami, jeżeli jest droga lub pas ruchu dla rowerów, to cyklista musi z nich korzystać.

Mandat w wysokości 50 zł mają dostawać rowerzyści, którzy nie opuszczają śluzy rowerowej przy skrzyżowaniu, czy tacy, którzy będę jechać obok siebie na jezdni.

Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym dopuściła jazdę rowerem po chodniku w większej liczbie przypadków. Taka możliwość jest, gdy panuje np. zła pogoda. Z tym, że jeżeli rowerzysta wjedzie na chodnik w momencie, gdy nie jest to dozwolone, to dostanie 50 zł mandatu. Zgodnie z propozycjami MSWiA rowerzysta, który będzie utrudniał ruch innym pojazdom, dostanie mandat w wysokości 200 zł.

Nowe kary obejmą także kierowców aut, którzy od minionej soboty muszą dużo bardziej uważać na rowerzystów. Zgodnie z nowymi przepisami kierowca, który skręci na skrzyżowaniu w drogę poprzeczną, musi przepuścić rowerzystę, który jedzie prosto na pasie ruchu dla rowerów czy ścieżce rowerowej. Dlatego rowerzysta ma pierwszeństwo w zasadzie w każdym przypadku przed skręcającym pojazdem.

Zgodnie z proponowanymi karami w taryfikatorze za nieustąpienie w takich sytuacjach rowerzyście kierowca dostanie 350 zł mandatu.

Z 200 zł do 300 zł wzrośnie mandat za wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym kierowca, który wyprzedza rowerzystę lub pieszych, musi zachować przynajmniej jeden metr odstępu od nich.

Nie ma "pierwszeństwa pieszego". Pierwszeństwo ma pojazd, poruszający się określonym przepisami pasem ruchu. Dlatego Art. 33.1. mówi o "ustępowaniu MIEJSCA pieszemu".

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 25, 2011 6:27 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Podobno w Warszawie można spotkać autobusy z tablicami edukacyjnymi KRBRD (w tym także błędnymi) na temat zmian w przepisach wymalowanymi na zadzie. Jakby ktoś natrafił, to poproszę o strzelenie fotki.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 25, 2011 8:35 
Offline
Greenpisarz

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 22:44
Posty: 630
Lokalizacja: Wawa/Praga Północ
olek napisał(a):
Podobno w Warszawie można spotkać autobusy z tablicami edukacyjnymi KRBRD (w tym także błędnymi) na temat zmian w przepisach wymalowanymi na zadzie. Jakby ktoś natrafił, to poproszę o strzelenie fotki.


Wczoraj jechałem za takim 190 na trasie W-Z - tablica była umieszczona z tyłu autobusu i chyba była prawidłowa, pokazywała dokładnie to co robiłem - wyprzedzałem z prawej strony samochody, które grzecznie jechały w dość sporej odległości od krawężnika. Jak spotkam znów, to spróbuję zrobić fotkę. Wg mnie pomysł wrzucenia tego na tył autobusów jest świetny (tylko, żeby nie było błędów!)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 25, 2011 8:49 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:16
Posty: 70
Lokalizacja: Warszawa Ursynów / Mokotów
Dzis na pewno jezdzi takowy autobus na 175 - numer boczny A750. Jechalem dzis za nim kilkadziesiat metrow, ale szczerze mowiac nie zwrocilem dokladnej uwagi na grafike i jej poprawnosc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 25, 2011 10:16 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N kwi 03, 2011 21:10
Posty: 199
Już przy jakiejś okazji chciałem się spytać: czy w przypadku ciągu pieszo-rowerowego rowrzysta też ma obowiązek z niego korzystać?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 25, 2011 15:44 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt lip 30, 2010 22:42
Posty: 360
Lokalizacja: Ochota
To i ja mam pytanie, czy jest ustalona wysokość mandatu za jazdę rowerem po pasach? Czy to leży w gestii policjanta (20-500 złotych). Przy okazji czy do wlepiania takich mandatów ma prawo tylko policja czy też straż miejska?

_________________
"A ja myślę, że całe zło tego świata bierze się z myślenia. Zwłaszcza w wykonaniu ludzi całkiem ku temu nie mających predyspozycji." - A. Sapkowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz maja 26, 2011 15:26 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): Cz mar 10, 2011 17:10
Posty: 11
A ja mam pytanie gdzie można znaleźć najnowszą, oficjalną wersję PORD? Szukałem trochę w serwisie aktów prawnych ale nie mogę się przekopać przez wiele różnych niezrozumiale opisanych plików. - nie znam się na tym.. pomoże ktoś?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz maja 26, 2011 15:40 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 29, 2009 7:20
Posty: 202
mateyko napisał(a):
A ja mam pytanie gdzie można znaleźć najnowszą, oficjalną wersję PORD? Szukałem trochę w serwisie aktów prawnych ale nie mogę się przekopać przez wiele różnych niezrozumiale opisanych plików. - nie znam się na tym.. pomoże ktoś?


Chodzi ci o tekst jednolity PORD? Najlepiej szukać na www sejmu w zakłądce prawo, ale ostatnio jak patrzyłem to jeszcze nie było.

_________________
Zapraszam na blog: http://www.maciejrozalski.eu
i fotoblog: http://www.maciejrozalski.cal.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL