Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So kwi 23, 2011 12:17 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Śr sie 27, 2008 12:40
Posty: 245
Jak każdemu warszawskiemu rowerzyście doskwiera mi brak porządnych scieżek rowerowych i stojaków. Zdaję sobie sprawę, ze wpłynięcie na władze publiczne w zakresie poprawy infrastruktury nie jest łatwe, ale dziwi mnie trochę, że w miejscach zarządzanych przez prywatne firmy (hipermarkety, supermarkety, centra handlowe) z reguły instalowane są wyrwikółki.

Wydaje mi się, że wynika to z niewiedzy, a nie ze złej woli. Dla supermarketu postawienie kilku porządnych stojaków u-kształtnych to żaden koszt, a duża możliwość przyciagnięcia klientów (rowerzystów), dla których porządny stojak jest kluczową kwestią. Na władze publiczne wpływać trudno, ale wydaje mi się, że prywatni inwestorzy, będą się z nami-rowerzystami bardziej liczyć. To my decydujemy naszymi portfelami i tym gdzie robimy zakupy!

Moja propozycja jest taka:

1. Wytypujmy wspólnie miejsca komercyjne (centra handlowe, hipermark ety, supermarkety) w Warszawie gdzie nie ma stojaków rowerowych lub są stojaki nie dające mozliwości bezpiecznego przypięcia roweru
2. Przygotujmy wzór listu z prośbą o zainstalowanie/wymianę rowerów z wyjasnieniem o jakie stojaki nam chodzi
3. Zasypmy ich mailami z prośbą o wymianę/usunięcie stojaków
Jeżeli chodzi o punkt 2 - chętnie się tym zajmę, gdy zobaczę odzew zWa szej strony :)Jeżeli chodzi o punkt 1 podaje moje propozycje, dla miejsc, które zanm, bo mieszkam w pobliżu:

a) E.Lecler Ursynów (ul Ciszewskiego)
b) KEN Center (rówg Ciszewskiego i KEN)
c) Real Ursynów

CZekam na Wasze propozycje lokalizacji oraz chęć właczenia się do działania poprzez wysłanie maili do wytypowanych obiektów! Czekam też na Wasze komentarze i uwagi dotyczące tego co o tym myślicie, może macie pomysł jak takie działanie uskutecznić, żeby miało lepszy efekt?

pozdrawiam,
Radek

_________________
Ursynowski budżet partycypacyjny na bezpieczne przejścia dla pieszych i pasy rowerowe!
http://www.zm.org.pl/?a=bp-142-pasy_ursynow


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 23, 2011 12:46 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So sty 06, 2007 13:58
Posty: 447
Lokalizacja: grochów
Złote Tarasy, które jak na razie mają jedynie ofertę płatną (cena jak za samochód).
Promenada, Wileńska - wyrwikółki typu sprężyna.
Blue City

W listach można też dodać pozytywne przykłady - przychodzą mi do głowy: Wola Park, Arkadia, Gocław (Tesco).
Nie wiem tylko czy tworzenie wzoru to dobry pomysł - gdybym dostał 30 niemal identycznych wniosków potraktowałbym je jak jeden...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 23, 2011 14:12 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N sie 01, 2010 2:01
Posty: 145
legalnycyklista napisał(a):
Złote Tarasy, które jak na razie mają jedynie ofertę płatną (cena jak za samochód).


W złotych jest za free. Ale jest to niestrzeżony parking. Po prostu omijasz bramkę.
A rozmawiałem z ochroniarzem i powiedział, że kiedyś było płatne, a teraz nie jest.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 23, 2011 14:19 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Wt kwi 05, 2011 16:11
Posty: 149
Mogę w ciemno powiedzieć, że na Okęciu w Realu i Media Markt są "złe" stojaki. W MM jeszcze są takie z zamkami i kluczami do odbioru w "informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 23, 2011 16:35 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So sty 06, 2007 13:58
Posty: 447
Lokalizacja: grochów
@KrOOlik - nie wiedziałem. A czy gdzieś można się tego dowiedzieć? Jakiś plakat, tabliczka, informacja?
Bo ja często po prostu zjeżdżałem tunelem pod JP2 na -3, gdzie czepiających się ochroniarzy* mniej i rower zostawiałem przy barierce obok biletomatu.

*-mieli w obyczaju czepiać się, ale nie nadmiernie (:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 23, 2011 17:55 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N sie 01, 2010 2:01
Posty: 145
Wjechałem z kolegą od Emilii Plater. Ominęliśmy barierki i podeszliśmy do ochroniarza.
Pokazał nam miejsce gdzie można zostawić. Spytałem się czy jest strzeżone, a on powiedział że teraz nie. Kiedyś jak było płatne to było strzeżone.

Rower zostawiasz tak jak w KM / SKM wiszący. Z tego co pamiętam możesz zapiąć wszystkiego koła i ramę. Nie ma o tym informacji.

Marcin.

Od wjazdu na Emilii Plater jest to lewy - przedni róg.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 23, 2011 21:18 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
KrOOliK napisał(a):
Rower zostawiasz tak jak w KM / SKM wiszący


Ale wycudowali... Taki sam pomysł jest zrealizowany przez DS 1 UW... - wiszą te rowery za jedno kółko i bujają się na wietrze... :?

W Kopenhadze pociągi S-TOG mają uroczy przekrój gruszki - dzięki temu są szersze w dolnej części i rowery można spokojnie wozić w pozycji poziomej :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2011 9:16 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt kwi 04, 2008 11:21
Posty: 416
Lokalizacja: Laski - Warszawa
Też mam wrażenie, że w tej kwestii można wiele zmienić. Sądzę jednak, że sama nadzieja na szybkie ściągnięcie tłumu rowerzystów będzie na tyle iluzoryczna, że nie skłoni tych firm do wyłożenia kasy i w ogóle potraktowania sprawy poważnie. Jeżeli udałoby się natomiast wymyślić akcję promocyjną, np. oficjalny znak "Przyjazny rowerzystom" i zainteresować tym jakieś media, to szanse na sukces będą znacznie większe. Zasypywanie kilkudziesięciu firm emailami i dopraszanie się u każdej o każdy drobiazg to duża fatyga: lepiej stworzyć taką sytuację, żeby to im zaczęło zależeć, a my pomożemy.
Poza tym kształt stojaka to tylko jeden z problemów. Dla mnie równie ważne jest jego usytuowanie blisko wejścia. Chciałbym dojechać do tego miejsca względnie wygodnie i legalnie. Cenię sobie stojaki zadaszone, a monitoring też byłby w tym przypadku możliwy i użyteczny. Jeżeli centrum handlowe naprawdę chce przyciągnąć rowerzystów, to mogłoby zaoferować coś extra - np. podstawowy zestaw narzędzi czy sprężarkę.
Arkadia nie jest dla mnie przykładem pozytywnym, bo stojaki są dość daleko od wejścia, stały kiedyś pod dachem (przy schodach), a następnie zostały wystawione na zewnątrz. Dojazd od ronda Babka - kilkaset metrów chodnikiem, od strony Żoliborza (wiaduktu) trzeba lawirować między słupkami i pieszymi lub podjeżdżać pod 5 cm krawężnika. Z drugiej strony tamtejsze stojaki rzeczywiście są niezłe, jakoś dojechać się da i zawsze można było je postawić jeszcze dalej...
Natomiast przykładem jednoznacznie negatywnym jest Leclerc przy Wólczyńskiej (Bielany): spaprane jest chyba wszystko, co możliwe. Wyrwikółka, dojazd i dojście wręcz niebezpieczne, pod gołym niebem - a tuż obok kryty parking. Jest to tym bardziej dziwne, że ten market pełni przede wszystkim rolę sklepu dla pobliskich osiedli, chyba większość klientów przychodzi na piechotę i pokazanie ludziom, że można tam wygodnie podjechać rowerem, mogłoby znacząco zwiększyć ich obroty.
Co myślicie o takim pomyśle? Jeśli będę miał z kim, to chętnie wprowadzę ten pomysł w życie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn kwi 25, 2011 19:14 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Śr sie 27, 2008 12:40
Posty: 245
Pomysł z certyfikatem typu "miejsce przyjazne rowerzystom" jest ekstra. Mi również coś takiego chodziło po głowie. Szkopuł polega jednak na tym, że takie rozwiązanie wymaga jakieś 30 razy więcej czasu i energii niż propozycja, którą wysunąłem na poczatku. Myślę, że do sensownego ogranięcia tematu "certyfikat" potrzeba przynajmniej 2-3 osób, które są mocno zmotywowane i mają dużo wolnego czasu. Wiem o czym mówię, bo pracuję w instytucji, która realizuje kilka procesów certyfikacyjnych dla firm.

- po pierwsze przyznawanie certyfikatu wymaga zinstytucjonalizowania. Ktoś musi taki certyfikat przyznawać (możnaby się pod kogoś oczywiscie podczepić, np. pod ZM, jeśli stowarzyszenie byłoby otwarte na taki pomysł
- po drugie czuwanie nad procesem certyfikacji: ktoś musi stale przyjmować zgłoszenia, przeprowadzać audyt (czyt: jechac na miejsce i sprawdzać czy stojaki spełniają kryteria), rozliczać kasę (przy założeniu, że firma musi ponieść jakąś opłatę manipulacyjną
- kolejna rzecz "zainteresowanie mediów" - to też wymaga stałej, i konsekwentnej pracy
- no i oczywiste kwestie, o których nie wspominałem i które są pewnie najmniej czasochłonne - przygotowanie solidnej strony www, jednoznacznych kryteriów (najlepiej dla miejsc różnych kategorii np. sklep, restauracja, hotel itd.), porządnego logotypu, zasad przebiegu procesu certyfikacji.

Jednym słowem pomysł jest bardzo fajny, ale ja bym zaczął od czegoś prostszego - czyli nieformalnej inicjatywy, której celem byłoby motywowanie właścicieli/zarządców obiektów handlowych o tego, aby stawiali porządne stojaki.
Zakładam (mam nadzieję, że słusznie), że część firm, w przeciwieństwie do urzędów „myśli klientem” tzn. jeśli dostanie kilka sygnałów od samych klientów dotyczących tego, że zależy im na solidnym stojaku rowerowym przed sklepem czy centrum handlowym, to wyda kilka złotych na taki stojak, czy kilka stojaków.
Moim zdaniem warto zacząć w ten sposób.
W kwestii kryteriów: Moim zdaniem jesteśmy na takim etapie „rozwoju rowerowego”, że każdy solidny stojak rowerowy to postęp. Zadaszone parkingi rowerowe z monitoringiem i innymi udogodnieniami to raczej dalsza perspektywa. Jak dla mnie to wolę, żeby było więcej prostych acz solidnych stojaków niż kilka wypasionych parkingów ze wszelkimi możliwymi udogodnieniami. A skupienie się na podnoszeniu kryteriów może w najlepszym razie dać tylko efekt pojedynczych super-parkingów.

_________________
Ursynowski budżet partycypacyjny na bezpieczne przejścia dla pieszych i pasy rowerowe!
http://www.zm.org.pl/?a=bp-142-pasy_ursynow


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn kwi 25, 2011 19:46 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Wt kwi 05, 2011 16:11
Posty: 149
Myślę, że jak kilka osób napisze maila do zarządu czy kogo tam w centrum handlowym powinno dać to zamierzony skutek. Ważne tylko, żeby uświadomić ich jakie stojaki są dobre, żeby nie wymienili ze złych na inne złe. Ja mogę odwiedzić moje okoliczne centra handlowe i sprawdzić jak się tam sprawa dokładnie ma.
Moje okoliczne centra:
Okęcie: (Praktiker, Castorama, OBI, Media Markt, Real, Decathlon)
Janki ( IKEA, Real, i cała inna drobnica)
I jestem w stanie tam zrobić zdjęcia (albo i nie, jak nie ma czego zdjęć robić) i napisać takie pismo. Tylko miłoby było jakby ktoś znający się na pisaniu pism wskazał na co należy szczególnie zwrócić uwagę.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL