Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 12:23 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn maja 18, 2009 14:34
Posty: 272
Lokalizacja: Warszawa, Sadyba
W najbliższy weekend muszę być w Poznaniu. Tym razem postanowiłem nie jechać samochodem, tylko przetestować patent rower+pociąg. Uznałem, że nie chcę ryzykować jakiegoś syfu w TLK, więc ograniczyłem wybór do Intercity i Eurocity.

Zdziwienie pierwsze - w pociągach Intercity nie ma wagonów rowerowych. Trudno, postanowiłem ograniczyć wybór do Eurocity.

Zdziwienie drugie - na pociąg Eurocity nie kupię biletu przez internet. A mamy, przypominam, rok 2010. Wiek XXI jest już dużym chłopcem, ma za sobą pierwsze bójki w szkole i powolutku zaczyna się interesować dziewczynkami.

Trudno, jadę więc na Dworzec Centralny kupić bilety w kasie. Po kwadransie oczekiwania w kolejce podtuptywuję do kasy, rower ustawiam obok. Uśmiecham się do pani, grzecznie mówię: "Dzień dobry", po czym przystępuję do wyjaśniania, o co mi chodzi.

- Poproszę bilet normalny do Poznania, na piątek, 18 czerwca, pociąg do Berlina, ok. godz. 16.30. Bilet ma być drugiej klasy, w wagonie rowerowym plus bilet na przewóz roweru.

Pani kiwnięciem głowy potwierdza przyjęcie zlecenia, po czym rozpoczyna trwające kwadrans stukanie w monitor. Po piętnastu minutach wydruki są gotowe i pada sakramentalne: - Coś jeszcze?

- Owszem, muszę z Poznania jeszcze wrócić. Poproszę zatem to samo, tylko w drugą stronę, w niedzielę 20 czerwca ok. 19.30.

- Aaaa, to ja Panu nie sprzedam...

Najpierw myślałem, że wyczerpałem jakiś limit albo jestem za brzydki albo powiedziałem coś złego i mam zakaz. Ale po chwili dyskusji okazało się, że to system nie pozwala tej pani sprzedać mi tego biletu. Ponoć muszę najpierw dojechać do Poznania i dopiero tam, na miejscu, będę mógł kupić bilet powrotny. Oczywiście problem leży w tym, że chciałem bilet "rowerowy", bo gdybym chciał wracać bez roweru, to ta pani by mi spokojnie zwykły bilet sprzedała.

Podkreślam, że:
a) mamy rok 2010, a nie 1973;
b) usiłowałem kupić bilet na pociąg Eurocity, a nie zapyziałą osobówkę relacji Pcim-Kozia Wólka;
c) byłem w jednej z głównych kas głównego dworca kolejowego stolicy państwa, a nie w kasie agencyjnej na prowincjonalnej stacyjce.

Ręce mi opadły.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 12:38 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 13:11
Posty: 1024
Lokalizacja: Warszawa
Ty jeszcze nic nie widziałeś. Spróbuj kiedyś poprosić w kasie PKP o fakturę za bilet na rower. Wtedy się dopiero zaczynają prawdziwe jazdy ;-)


I tak, z fakturą na inne bilety, problemu nie ma. Jej wydruk system wykonuje w kilka krótkich minutek.

_________________
Pozdrawiam rowerowo - Rafał 'Raffi' Muszczynko
__________________________________________________
Jeździć możesz powoli, ale myśleć musisz szybko ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 12:43 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pt lis 07, 2008 12:39
Posty: 53
Moje skromniutkie doświadczenia z rowerem w pociągu wskazują, że im bardziej zapyziała osobówka, tym dla roweru łatwiej. W kolejach mazowieckich latem wozi się rower za frajer, kupujesz najzwyklejszy bilet dla siebie, wsiadasz razem z rowerem, spotykasz wielu podobnych do ciebie i nikt się temu nie dziwi.

Nie wiem, czemu w innych porach roku każą za rower płacić, ani czy trudno taki bilet kupić, przecież statystycznie wtedy powinno być rowerów mało, to nie straciliby wiele na wożeniu ich nadal za frajer.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 13:31 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
Groob napisał(a):
Uznałem, że nie chcę ryzykować jakiegoś syfu w TLK, więc ograniczyłem wybór do Intercity i Eurocity.
(...)
- Poproszę bilet normalny do Poznania, na piątek, 18 czerwca, pociąg do Berlina, ok. godz. 16.30.


Eeetam, masz interREGIO do Poznania o 15 i o 18 (iR Starosta, przewóz rowerów), z powrotem niestety mniejszy wybór - tylko 16:16.

Bilet na interREGIO kupisz w przez https://www.biletyregionalne.pl/

Niestety nie ma jeszcze dopłaty na rower w serwisie internetowym. Nie sprawdzałem czy kasy umieją wystawić taką dopłatę do biletu internetowego, hih. Nawet z dopłatą u konduktora pewnie wyjdzie taniej i kulturalniej, niż w kasach PKP.


Groob napisał(a):
Podkreślam, że:
a) mamy rok 2010, a nie 1973;
b) usiłowałem kupić bilet na pociąg Eurocity, a nie zapyziałą osobówkę relacji Pcim-Kozia Wólka;
c) byłem w jednej z głównych kas głównego dworca kolejowego stolicy państwa, a nie w kasie agencyjnej na prowincjonalnej stacyjce.

Ręce mi opadły.


Próbowałeś skorzystać z usług firmy PKP InterShitty, więc się nie dziw. :-)
PS. Ile kosztuje taka przyjemność w EC?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 17:12 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn maja 18, 2009 14:34
Posty: 272
Lokalizacja: Warszawa, Sadyba
Raffi napisał(a):
Ty jeszcze nic nie widziałeś. Spróbuj kiedyś poprosić w kasie PKP o fakturę za bilet na rower. Wtedy się dopiero zaczynają prawdziwe jazdy ;-) I tak, z fakturą na inne bilety, problemu nie ma. Jej wydruk system wykonuje w kilka krótkich minutek.

No tak, ale faktura za bilet to jest już jednak wyższa szkoła jazdy ;) To znaczy w porównaniu do "zwykłego" kupienia biletu...

pduncz napisał(a):
Bilet na interREGIO kupisz w przez https://www.biletyregionalne.pl/

To ciekawe, nie wiedziałem, że interREGIO ma swoją sprzedaż internetową :shock: A jak ze standardem tych pociągów? Bo jednak w Eurocity mam chyba większe prawdopodobieństwo (choć oczywiście nie pewność, to są w końcu polskie koleje), że będę jechał w przyzwoitych warunkach. A ja już za stary na partyzantkę jestem :)

pduncz napisał(a):
Próbowałeś skorzystać z usług firmy PKP InterShitty, więc się nie dziw. :-)
PS. Ile kosztuje taka przyjemność w EC?

Już się niczemu nie dziwię ;)
Bilet razem kosztował 119 zł. W tym dopłata za rower 9 zł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 17:19 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Groob napisał(a):
A jak ze standardem tych pociągów?


Jechałem póki co cztery razy iR, więc próba zapewne nie jest reprezentatywna, jednak za każdym razem był to całkowicie odrestaurowany/zmodernizowany wagon/skład - warunki bardzo komfortowe. W przypadku przewozy rowerów zmodernizowane EN57 jest przy tym z oczywistych względów znacznie wygodniejsze (brak schodów, szerokie drzwi).

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 18:25 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Groob napisał(a):
Zdziwienie pierwsze - w pociągach Intercity nie ma wagonów rowerowych.


W niektórych są - np. 15:35 z Warszawy, 18:28 z Poznania.

Cytuj:
Zdziwienie drugie - na pociąg Eurocity nie kupię biletu przez internet.


Kupisz. Ale... na stronie kolei niemieckich.

Cytuj:
A mamy, przypominam, rok 2010. Wiek XXI jest już dużym chłopcem, ma za sobą pierwsze bójki w szkole i powolutku zaczyna się interesować dziewczynkami.


Był tu na forum jeden taki, co się chlubił, że stoi za systemem sprzedaży internetowej na pociągi Intercity. Może Ci wyjaśni, jakie to obiektywne trudności sprawiły, że system ten, ogólnie rzecz biorąc, to obciach.

Co do wyboru pociągu - ja bym akurat BWE (EC Berlin-Warszawa Express) nie polecał, ze względu na brak prądu do laptopa i droższego Warsa. To już TLK na tej trasie reprezentują wyższy standard, choć jadą wolniej. A w Intercity dostaniesz, uhm, poczęstunek (kawa 3. gatunku, widoczny pod dobrym mikroskopem wafelek + 17 opakowań).

Przewozy Regionalne mają parę bardzo dobrych pociągów na tej trasie (RegioExpress do Szczecina) - nie tylko prąd, ale nawet WiFi na pokładzie:

http://przewozyregionalne.pl/aktualnosci,s,0,355.html

Pozostałe IR reprezentują standard skromny, ale schludny. Mnie się szczególnie podobają zmodernizowane piętrusy, ale widziałem je tylko na linii do Bydgoszczy.

Dyskusja ta pokazuje pewien systemowy problem z polską koleją - pomimo namnożenia niewiarygodnej liczby kategorii i marek pociągów, za cholerę nie wiadomo, czego się po której spodziewać. Do tego dochodzą niezwykle skomplikowane oferty taryfowe i nienadążająca za nimi kadra. Podróżowanie koleją może być całkiem przyjemne - ale wymaga sporej dozy doświadczenia.

pduncz napisał(a):
Próbowałeś skorzystać z usług firmy PKP InterShitty, więc się nie dziw. :-)


Tu bym nie uogólniał - ostatnio w Szczecinie to właśnie pani w kasie Przewozów Regionalnych miała problem ze sprzedażą biletu na rower, w końcu podziękowałem i poszedłem do Intercity.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 19:00 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn maja 18, 2009 14:34
Posty: 272
Lokalizacja: Warszawa, Sadyba
olek napisał(a):
Kupisz. Ale... na stronie kolei niemieckich.

Ekspresowo, tylko do tej jednej sprawy na razie się odniosę, bo z domu wychodzę. Myślisz, że nie próbowałem? Z tym bajzlem sobie nawet Deutsche Bahn nie radzi ;) To znaczy - mógłbym, ale musiałbym z/do Berlina kupić. I, zdaje się, nie ma opcji rowerowej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 22:23 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 13:11
Posty: 1024
Lokalizacja: Warszawa
Groob napisał(a):
Raffi napisał(a):
Ty jeszcze nic nie widziałeś. Spróbuj kiedyś poprosić w kasie PKP o fakturę za bilet na rower. Wtedy się dopiero zaczynają prawdziwe jazdy ;-) I tak, z fakturą na inne bilety, problemu nie ma. Jej wydruk system wykonuje w kilka krótkich minutek.

No tak, ale faktura za bilet to jest już jednak wyższa szkoła jazdy ;) To znaczy w porównaniu do "zwykłego" kupienia biletu...


No na pewno jest trudniej. Ale faktura to znowu nie jest to jakaś rakieta kosmiczna, tylko kawałek papieru. Nie powinien przerastać kompetencji wyszkolonego do pracy przy kasie pracownika, wymagać spędzenia godziny przy kasie przez klienta, telefonów do innych miast, innych kas, kierowników, szefów, koleżanek z innych zmian i uporczywego tłumaczenia, że się nie da.

Ostatecznie się dało. Sposób jest prosty. Napiszę, może komuś się przyda: Trzeba im od razu powiedzieć, że nie mają co szukać opcji drukowania faktury za bilet na rower w systemie komputerowym. Ich system nie przewiduje tej egzotycznej opcji ;-) Babka musi znaleźć staroświecki bloczek z fakturami i Ci wypisać ręcznie fakturę za bilet na rower (na bilet zwykły może wydrukować). A jak nie ma bloczka, to musi po niego iść, choćby na inna stację ;-)

_________________
Pozdrawiam rowerowo - Rafał 'Raffi' Muszczynko
__________________________________________________
Jeździć możesz powoli, ale myśleć musisz szybko ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz cze 17, 2010 23:49 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
olek napisał(a):
Był tu na forum jeden taki, co się chlubił, że stoi za systemem sprzedaży internetowej na pociągi Intercity. Może Ci wyjaśni, jakie to obiektywne trudności sprawiły, że system ten, ogólnie rzecz biorąc, to obciach.


Nie, serio? Dajcie mi go tu! :evil: Uszu natrzeć!

Groob napisał(a):
A jak ze standardem tych pociągów? Bo jednak w Eurocity mam chyba większe prawdopodobieństwo (choć oczywiście nie pewność, to są w końcu polskie koleje), że będę jechał w przyzwoitych warunkach. A ja już za stary na partyzantkę jestem :)

/.../

Bilet razem kosztował 119 zł. W tym dopłata za rower 9 zł.


Wobec tego dla porównania powinieneś wrócić sobie REGIOekspresem 81120 Mewa (niestety z Poznania do Warszawy rusza o 9:21, więc pewnie Ci nie pasuje). Obowiązuje w nim taryfa i bilety jak na interREGIO.

Obrazek Obrazek Obrazek

Oczywiście zachodzi ryzyko że coś się zepsuje i zamiast zmodernizowanych wagonów pojedzie EN57 ;-) ale na ogół jednak jest komfortowo (może nie licząc hałasu, który mógłby być nieco bardziej wygłuszony - jak na taki standard wyposażenia).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL